Používame cookies. +

„Mezi plody, které zrají z vytrvalého úsilí o věrnost Božímu zákonu, je třeba zvláště ocenit ochotu manželů podělit se o své zkušenosti s jinými manžely. K mnoha jiným podobám povolání laiků k apoštolátu přibyl zvláště cenný způsob: pomoc těm, kteří se nacházejí ve stejné situaci. Manželé naplňují své apoštolské poslání tím, že se stávají průvodci jiných manželů. Mezi všemi formami křesťanského apoštolátu je potřeba tuto cestu považovat za jednu z nejvhodnějších.“ (Humanae vitae, 26)

dvojicaTento text sv. Pavla VI. je „zakládající listinou“ Ligy pár páru. Právě na tuto výzvu reagoval John Kippley a v roce 1971 založil v USA The Couple to Couple League. Je jedním ze základních charismat

Čítať ďalej


obr. najdôležitejšia je láska

Som si istá, že mnohí si pri pohľade na tento obrázok, ktorý bol pripojený k predošlému článku Najdôležitejšia je láska povedia:

Tak toto nie! Je síce pekné, čo pani píše, že je spokojná a šťastná, ale ak má byť toto PPR, symptotermálna či aká metóda, tak ďakujem pekne: spávať v chlieve alebo kurníku, natlačení s deťmi v jednej miestnosti, dokonca v jednej posteli... otrhaní, aby nám zatekalo do domu... Veď to je nakoniec často tak: kto ešte dnes verí prirodzeným metódam, dopadne rovnako. Bez vzdelania, s kopou detí, ktorým nemôže dať, čo potrebujú... a ešte sa tým chváli?

No prv ako sa stotožníme s takýmto postojom, zastavme sa na chvíľočku.

Obrázok

Čítať ďalej


     Moje povolání mne často nutí zamýšlet se nad teologií manželství. Proto je pro mne lehké, ale zároveň těžké hovořit o svém vlastním manželském životě. Těžké, neboť nedokážu úplně oddělit své „odborné“ názory od těch, které si vytvářím spontánně na základně vlastních zkušeností. Lehké, protože jsem zvyklý hovořit o sexuálních problémech, manželství, regulaci porodnosti. Ale neumím přesně určit hranici mezi tím, co je a co by mělo být.

     Kdybych měl ve zkratce shrnout problémy dnešního manželství, nemohl bych se vyhnout velkému tlaku, který na mne vyvíjejí věřící lidé, teologové i světští filosofové. Snaží se naklonit vyšší duchovenstvo

Čítať ďalej


manželská spálňaPohľad Janka:
     Skôr než začnem opisovať svoju cestu k PPR, začal by som s tým, že v mladosti (pred manželstvom) som počul niečo o predmanželskej čistote. No nikto mi v mojom okolí nevedel vysvetliť, prečo je čistota taká dobrá a potrebná pre zdravý rast človeka. Vedel som iba, že Boh to od nás vyžaduje, ale prečo, to mi nik nevedel povedať. Nik v mojom okolí to nežil, nemal som vzor. V hĺbke vo svojom vnútri som cítil, že to, ako žijem, nie je v poriadku. No i častou spoveďou som to nepochopil. Vysvetľoval som si to potom po svojom, s ospravedlnením, že „Boh je Láska“, a preto kde je láska

Čítať ďalej


 Môžu, prečo nie?

v ocakavani

     A je to vari dôkazom nespoľahlivosti prirodzených metód? Alebo je to dôvod, aby sme PPR odmietli? Alebo sa majú cítiť tí, ktorí PPR učia, a zrazu ich zastihne nečakané tehotenstvo, ako neschopní?
     Aj ten, kto učí PPR, je človek. PPR nie sú tabletky, ktorých účinok človek znáša, ale neovplyvní.

     PPR je diametrálne odlišné od antikoncepcie – a to aj vtedy, ak človek používa PPR s úmyslom predísť tehotenstvu (teda s rovnakým úmyslom, ako užívateľ/používateľ akéhokoľvek antikoncepčného spôsobu života).
     Metódy PPR poskytujú orientáciu v našej spoločnej plodnosti.
Môže sa stať, že sa zorientujeme zle?

Čítať ďalej