Na vysvetlenie rôznych foriem PMS sa uvádza niekoľko rôznych príčin, pričom všetky sa vzťahujú na nerovnováhu v stravovaní a v mikrozložkách výživy.

1) Abnormálna luteálna fukcia. Mnohé ženy s PMS majú v luteálnej fáze svojho cyklu zvýšenú hladinu estrogénu a nízku hladinu progesterónu. V prípade nedostatku vitamínov skupiny B pečeň nemôže inaktivovať estrogén a jeho vysoká hladina znižuje úroveň progesterónu.

Čítať ďalej


I keď prirodzené plánovanie rodičovstva je možné úspešne praktizovať aj napriek širokému rozsahu reprodukčných porúch, je prirodzené, že páry, ktoré sa pre tento životný štýl rozhodnú, sú spokojnejšie a PPR sa praktizuje jednoduchšie, ak napr. obdobia abstinencie nie sú predlžované rôznymi nepravidelnosťami cyklu, keď využívanie neplodných období nie je narušované predmenštruačným syndrómom (PMS), dlhotrvajúcou menštruáciou, vaginálnymi infekciami a inými poruchami. Pre dvojice využívajúce PPR na prekonanie neplodnosti je hodnotná výživa rovnako dôležitá ako zaznamenávanie znakov plodnosti a načasovanie styku.

Súvislosti ako výživa zameraná na reprodukčné zdravie pozitívne ovplyvňuje prirodzené plánovanie rodičovstva vám ponúkame v slovenskom vydaní publikácie Plodnosť, cykly a

Čítať ďalej


Dr. Abraham zostavil špecifickú nutričnú stratégiu, v ktorej sú predchádzajúce informácie integrované do praktických rád pre ženy s PMS. Jeho dietetické smernice sú nasledovné:

Čítať ďalej


Navštívili nás mladí manželia, ktorí ešte nemali deti, aby sa s nami ako manželmi poradili o svojich problémoch s počatím. Ešte ako snúbenci navštevovali náš kurz  prirodzeného plánovania rodičovstva a pôvodne používali túto metódu s cieľom vyhnúť sa počatiu. Potom sa dva a pol roka usilovali o počatie; žena už mala tridsať rokov. Podrobili sa lekárskemu vyšetreniu ktoré potvrdilo, že manželovo množstvo spermií je normálne a manželkine vajíčkovody sú priechodné.
Všimla som si, že poovulačné teploty v ženinom diagrame boli zvýšené kratšiu dobu než je normálne - čo mohol byť príznak možnej poruchy luteálnej fázy. „Nemá náhodou PMS?” spýtala som

Čítať ďalej


V knihe M.M. Shannonovej Plodnosť, cykly a výživa sa uvádza na viacerých miestach, saflórový olej. (napr. ako odporúčaný doplnok pri problémoch, ktoré súvisia so zníženou činnosťou štítnej žľazy). V lekárňach saflórový olej nemajú a poväčšine ani nevedia, čo to je. Napriek tomu, nemusíme byť smutní, ani hľadať iné náhradné zdroje esenciálnych mastných kyselín, nakoľko saflórový olej sa dá na Slovensku aj v Čechách kúpiť. Je v ponuke firmy JUST pod názvom Bodliakový olej – Carthamus tinctorius.

Čítať ďalej