Používame cookies. +

V predchádzajúcom čísle Novín som sa vám pokúsila priblížiť problematiku panvového dna a poskytnúť akýsi náhľad na túto oblasť z pozície fyzioterapeuta. Bližšie sme sa pozreli na problém inkontinencie a ako k nemu pristupovať. V úvode článku som načrtla, že naše telo nie je kopa vzájomne nespolupracujúcich súčiastok, ale práve naopak, treba ho vnímať ako jednu veľkú, úžasne prepracovanú a neoddeliteľne spojenú továreň. Oblasť panvy je dôležitou križovatkou či dopravným uzlom medzi dolnými končatinami a chrbticou, v širšom kontexte medzi dolnou a hornou časťou tela. V krátkosti som zhrnula postup vyšetrenia, ktorého súčasťou je palpácia (vyšetrenie pohmatom) jazvy – pokiaľ je prítomná. O nej si povieme niečo viac.

151.3V oblasti brušnej

Čítať ďalej


Inkontinencia, bolestivá menštruácia, neplodnosť, bolestivý pohlavný styk. Tieto a mnohé ďalšie problémy sú prejavom dysfunkcie panvového dna. Zasahujú do zdravia, bežného každodenného či intímneho života mnohých ľudí. S čím všetkým súvisia? Ako im predchádzať? Ako ich odstrániť a liečiť? Odpovede skúsime nájsť v sérii nasledujúcich článkov.

150.5Svalov panvového dna je 28 v troch vrstvách. Sú uložené hlboko v oblasti kostenej štruktúry malej panvy. Zabezpečujú podporu vnútorných orgánov, stabilizujú trup, tvoria zvierače a majú aj dôležitú sexuálnu funkciu. Naše telo (panvové dno nevynímajúc) funguje ako celok a všetky segmenty sa vzájomne ovplyvňujú. Napríklad pri každom nádychu, kýchnutí, posilňovaní (v telocvični alebo s nákupnými taškami) sa vnútrobrušný tlak zvyšuje a práve vďaka

Čítať ďalej


Čítať ďalej


Čítať ďalej


Mám dilemu, či sa dať zaočkovať proti rakovine krčka maternice alebo nie? Budem mať 22 rokov, pohlavný styk som zatiaľ nemala. Koncom júla plánujeme so snúbencom svadbu. Až minulý týždeň som sa dozvedela, že na očkovanie treba tri vakcíny v intervale pol roka. Nechcem hazardovať so zdravím, ale takisto nechcem podľahnúť reklame a nechať niekomu na mne zarobiť, ak očkovanie nie je v mojom prípade opodstatnené.

Odpovedá gynekológ MUDr. Ivan Wallenfels

I.WRakovina krčka maternice vzniká dlhodobým pôsobením vírusu HPV (Human Papilloma Virus) na bunky dlaždicového epitelu (sliznice) krčka maternice. Je to teda, zjednodušene povedané, sexuálne prenosné ochorenie. Nemali by sa ním nakaziť ženy, ktoré nikdy nemali pohlavný styk, ani

Čítať ďalej