Používame cookies. +

Mám dilemu, či sa dať zaočkovať proti rakovine krčka maternice alebo nie? Budem mať 22 rokov, pohlavný styk som zatiaľ nemala. Koncom júla plánujeme so snúbencom svadbu. Až minulý týždeň som sa dozvedela, že na očkovanie treba tri vakcíny v intervale pol roka. Nechcem hazardovať so zdravím, ale takisto nechcem podľahnúť reklame a nechať niekomu na mne zarobiť, ak očkovanie nie je v mojom prípade opodstatnené.

Odpovedá gynekológ MUDr. Ivan Wallenfels

I.WRakovina krčka maternice vzniká dlhodobým pôsobením vírusu HPV (Human Papilloma Virus) na bunky dlaždicového epitelu (sliznice) krčka maternice. Je to teda, zjednodušene povedané, sexuálne prenosné ochorenie. Nemali by sa ním nakaziť ženy, ktoré nikdy nemali pohlavný styk, ani

Čítať ďalej


Cirkev nás učí, že závažnosť skutku sa posudzuje nielen podľa samotnej "matérie" - teda toho konkrétneho činu, ale aj podľa poznania, úmyslu a okolností. Z toho logicky vyplýva, že zodpovednosť za svoje skutky je úmerná tomu, ako sa vyvíja rozum, poznanie, schopnosť ovládať sa - teda ruka v ruke s výchovou a tým, ako človek dozrieva.

Dieťa poznáva svoje telo - na tom nie je nič zlé. A rodič formuje jeho svedomie tým, že ho vedie, učí, vychováva. Keď sa dieťa hrá so svojimi genitáliami, nehreší tak, ako keby dospelý človek úmyselne masturboval. Keď ako matka vidíte, čo dcérka robí, máte príležitosť zareagovať tak, ako Vám to v danej chvíli

Čítať ďalej


Prosíme vlastníka mailovej adresy lullu20zavinacazet.sk, aby si skontroloval, či môže prijímať správy. Na zadanú adresu nie je možné poslať pripravenú odpoveď.

Čítať ďalej


manželský akt láskyDobrý den, mám dotaz, jak by jste morálně hodnotili mužský orgasmus bez ejakulace, pokud by se to technicky zvládlo, (posilování pánevního dna, tělesná konstituce, nebo i kombinace více faktorů s nějakou vrozenou vývojovou vadou; jde to, je to možné nacvičit. Bylo by to morálně přijatelné při vážných a morálně čestných důvodech k oddálení početí?


Pozdravujem,

     úmyselné oddelenie mužského orgazmu od ejakulácie je rovnaké (z morálneho hľadiska) ako konanie, keď sa človek snaží úmyselne zneplodniť pohlavný styk – napr. pri prerušovanom styku. Podobne aj pri každej inej antikoncepcii – vždy je tu zámer mať orgazmus a vylúčiť potenciálnu plodnosť,

Čítať ďalej


Symptotermálnej metóde niektorí ľudia vyčítajú, že je príliš zložitá, časovo náročná a je komplikované vyhodnocovať záznamy/grafy... Pre ľudí, ktorí neabsolvovali kurz alebo je pre nich učiť sa niečo individuálne z knižky to môže byť pravda. Skúsenosť množstva párov, ktoré kurz absolvovali a naučili sa porozumieť cyklu a jeho príznakom hovoria, že je to ako so šoférovaním - postupne s množstvom najazdených kilometrov už šoférovanie berú ako samozrejmosť a bonus pre svoj život. Čím viac svojich cyklov pár vyhodnotí (sám, alebo za pomoci vyškolených lektorov LPP) tým sa pre neho prax vyhodnotenia záznamov bude zdať menej náročná.

David Prentis pripravil do

Čítať ďalej