Úvodem si musíme říci, že rakovina děložního čípku má virový původ a přenáší se nejčastěji pohlavním stykem. Je to druhé nejčastější nádorové onemocnění a třetí nejčastější příčina úmrtí u žen celosvětově. Pro zajímavost pár čísel: v České republice se výskyt této rakoviny pohybuje kolem 20 na 100.000 žen za rok. To představuje 1.000 – 1.100 nových případů ročně a úmrtnost na toto onemocnění je kolem 400 žen za rok. S těmito počty se nemá Česká republika čím chlubit. Málokterá žena u nás si totiž uvědomuje důležitost preventivních prohlídek – tedy i když „mě v tuto chvíli nic netrápí“.

     Při

Čítať ďalej


 
Mám dilemu, či sa dať zaočkovať proti rakovine krčka maternice alebo nie. Budem mať 22 rokov a styk som zatiaľ nemala. Koncom júla plánujeme svadbu. Až minulý týždeň som sa dozvedela, že na očkovanie treba 3 vakcíny v intervale pol roka. Nechcem hazardovať so zdravím, ale takisto nechcem podľahnúť reklame a nechať niekomu na mne zarobiť, ak očkovanie nie je v mojom prípade opodstatnené.
* * *
 
IvanRakovina krčka maternice vzniká dlhodobým pôsobením vírusu HPV (Human Papilloma Virus) na bunky dlaždicového epitelu krčka maternice. Je to teda, zjednodušene povedané, sexuálne prenosné ochorenie. Nemôžu sa ním nakaziť ženy, ktoré nikdy nemali pohlavný styk, ani tie, ktoré žijú v manželstve, v

Čítať ďalej