153.4.1Podobne ako veľa mladých dievčat dnešnej doby som bez dostatočných informácií a zdravého rozumu začala užívať hormonálnu antikoncepciu. Nejaký čas to bolo super, mala som dobrý pocit, že konečne mám pravidelné cykly, nálady sa mi zlepšili a život ide, ako má. Po nejakom čase mi na sociálnej sieti začali vyskakovať videá o tom, čo antikoncepcia naozaj je a čo spôsobuje. Bol to šok.

Ako mi to mohla gynekologička nepovedať?!… Vtedy som prvýkrát objavila prirodzené metódy sledovania svojho cyklu a tela.

A tak som sa dostala k STM, ktorá mi však robila veľké ťažkosti pri zapisovaní údajov do papiera. Stále som na to ráno zabúdala, aj

Čítať ďalej


151.6Ve věku 87 let zemřel 28. 2. 2022 Prof. ThLic. MUDr. Květoslav Šipr, CSc., praktický lékař a teolog se specializací na gerontologii a bioetiku.

Z celé jeho záslužné činnosti má pro LPP největší význam jeho nasazení v propagaci přirozených metod regulace početí.

Jeho publikace Přirozené plánování rodičovství vyšla za minulého režimu třikrát (1972, 1975 a 1985). Na necelých 80 stranách představil hlenovou, teplotní a kombinovanou metodu. Obsáhlou publikaci Přirozené a spolehlivé plánování rodičovství vydal pak společně s dcerou Helenou v roce 1995.
Náš první osobní kontakt byl přes 3. vydání první knížky. Napsali jsme tenkrát do Dřevohostic a v létě 1992 jsme se tam poprvé osobně setkali. Profesor Šipr

Čítať ďalej


Nedávno som zaregistrovala búrlivú diskusiu, ktorá bola reakciou na príhovor pápeža Františka z 5. januára tohto roku. Titulky článkov hlásali: „Pápež kritizoval ľudí, ktorí majú psy a mačky;“ alebo: „Pápež František odkazuje ľuďom: Máte psa alebo mačku? Je to od vás sebecké!“

Reakcie v diskusii na mňa pôsobili tak, akoby si diskutujúci ani len neprečítali celý nadpis článku: „… ktorí majú psy a mačky namiesto detí“, a už vôbec nie celý pápežov príhovor.
Niektoré z reakcií:

150.6Niekto nemôže mať deti, tak dá lásku aspoň psovi;

Kto nemá rád zvieratá, nemá rád ani ľudí;

Benedikt mal mačky, tak čo?

Pápež si neuvedomuje, že niekto nemôže mať deti;

Každý má, čo

Čítať ďalej