Používame cookies. +

148.2     Ve filmu Šíleně smutná princezna se dva královští rádcové v momentě vyhlášení války, kterou sami vyvolali, chopí moci a převezmou roli generálů. Celé jejich úsilí směřuje k okamžiku, kdy ve svých velitelských stanech přikazují vojskům, kam pochodovat a kde bojovat, nehledě na ztráty. Povedená pohádka glosuje, ale nezlehčuje ztráty na životech vojáků, kteří musí poslouchat nadřízené jednající z pouhého opojení moci. Samozřejmě to dobře končí, vítězí zdravý rozum a láska.

     I v našich životech často bojujeme – především s vlastními slabostmi, nebo s tlakem světa. Naštěstí nejsme vojáci, nemusíme slepě poslouchat a následovat diktát doby, ať už nás žene do antikoncepce, pokřivené sexuality, či jiných zdánlivých imperativů. Pokud ale nechceme tato společenská očekávání

Čítať ďalej


Moja skúsenosť s iFertrackerom (šikovným teplomerom bazálnej teploty so softvérom) sa začala vo februári 2020, keď som po druhom tehotenstve v čase dojčenia opäť chcela začať merať teplotu a sledovať svoj cyklus. Boli to prvé cykly po nástupe menštruácie po pôrode. Preto som si v nich nebola úplne istá. V tom čase som bola aj v ročnej výučbe metódy Creighton modelu – sledovania hlienu. Avšak chcela som aj teplotné potvrdenie o nástupe poovulačného obdobia. Skúšala som merať teplotu obyčajným bazálnym teplomerom v ústach, no prerušovaný spánok synčeka mi to vedel poriadne komplikovať ☺. V tom čase sa v noci často budil a býval niekedy i jednu až tri hodiny v noci hore.

Na webovej stránke LPP som natrafila

Čítať ďalej


ktorom pokračujeme v tohtoročnej téme - MUŽ a manželská intimita, zodpovednosť a láska. 

Je to už viac ako 25 rokov, čo  Liga začala robiť ešte v bývalom Československu kurzy porozumenia ľudskej plodnosti pomocou symptotermálnej metódy. Je preto logické, že väčšina účastníkov týchto kurzov v súčasnosti už rieši tému plodnosti v prechode alebo toto obdobie má za sebou. Zhodou okolností sa v tomto čísle novín stretli tri príspevky od pisateľov, ktorých vlasy sú viac alebo menej ozdobené strieborným leskom a reflektujú manželskú lásku a jej výzvy po rokoch spoločnej púte. Veríme, že tých vekom mladších poteší prvý zo série článkov, ktoré mapujú návrat plodnosti po pôrode.

* * *

Je prirodzenosťou človeka,

Čítať ďalej


Iba dnes sa nebudem báť. A najmä sa nebudem báť tešiť sa zo všetkého, čo je krásne, a veriť v dobro.

Pozerám sa do zrkadla. Som to ja? Šedivé vlasy, pribudla aj nejaká vráska a hlavne kilá navyše. Vek spravil svoje. No keď sa usmejem, ešte stále sa cítim mladá. Stále som plná bláznivých nápadov. Postupne som sa naučila tešiť sa zo všetkého, čo je krásne, a zo všetkého vyťažiť to dobré. 

     Doma sme pri večeri všetci spolu, ale viem, že dlho to tak nebude. V septembri sa bude vydávať dcéra a ja viem, že najbližšie Vianoce už bude večerať asi inde… Aj keď je to ešte ďaleko, do

Čítať ďalej


146.11Zaujímavý nadpis, no zaujímavé je aj svedectvo, ktoré vám chcem napísať. Aspoň pre mňa by bolo, keby som si ho pred prečítala pred polrokom. 

Mnohí z vás asi viete, že ženy si po svojom aktívnom plodnom období musia postupne zvykať na rôzne prejavy úbytku hormónu estrogénu. Nie je čo závidieť. Niektoré vo väčšej a iné v menšej intenzite pociťujú návaly tepla, zvýšené potenie, nespavosť, priberanie na váhe, plačlivosť a smútok bez zjavného dôvodu, náladovosť. Neskôr pribúdajú aj rôzne zdravotné problémy, zvýšený krvný tlak, nepravidelná menštruácia alebo silné krvácanie, problémy s kĺbami či osteoporóza. Tieto príznaky majú spoločného menovateľa: klimaktérium čiže postupná menopauza. Ženy tieto prejavy netešia a každá,

Čítať ďalej