Antikoncepcia po pôrodoch 2Na článok „Užívanie antikoncepcie po opakovaných cisárskych rezoch – pohľad gynekológa“ prišla reakcia priamo od ženy, ktorej vyjadrenia boli námetom pre napísanie článku. Cítila sa nepochopená a očiernená. Po tejto reakcii sme si zavolali a vysvetlili si postoje. Ako to často býva, veci neboli a nie sú čierno-biele, preto ešte pár viet k situácii.

Do nadpisu tejto reakcie som už cielene nedal slovo „užívanie“ antikoncepcie, ktoré akosi automaticky evokuje hormonálnu antikoncepciu, ale „používanie“. Z vyjadrenia na BHD nevyplývalo, že ide o užívanie hormonálnej antikoncepcie, ako som to ja nesprávne pochopil, za čo sa ospravedlňujem. Pripúšťam, že je určitý rozdiel v používaní hormonálnej antikoncepcie, ktorá má vždy potenciálne

Čítať ďalej


Milí priatelia,

čo priať v tento radostný čas očakávania narodenia nášho Pána? Možno jednoducho, ale úprimne. Prajme si navzájom, aby sme sa všetci narodili do Vianoc.

vianocne prianie1Prajme si, aby sme sa narodili do pokory. Pokoru, ktorú mala Panna Mária, keď jej archanjel Gabriel zvestoval, že sa má stať Matkou Božieho Syna. Nech nám pokora Božej Matky pripomína, že nie vždy musíme mať pravdu, nie vždy musíme mať recept na všetky problémy, nie vždy musíme mať na všetko názor.

Prajme si, aby sme sa narodili do dôvery.Tak, ako Jozef a Mária dôverovali Bohu a neváhali zmeniť svoj život. Dôverujme viac Bohu, zložme mu

Čítať ďalej


(Krátko k jednej diskusii na BHD 2023)

 obr. 160.4 pôrody sekciou a antikoncepciaV programe Bratislavských Hanusových dní 2023 bola v piatok 16.6. diskusia „Tie , ktoré sme hľadali: konzervatívne ženy sú (aj) na Instagrame!"  - diskusia s aktívnymi ženami, ktoré okrem svojich rodinných a profesionálnych povinností zvládajú aj zdieľať svedectvá svojho každodenného života na sociálnych sieťach.

V diskusii zaznelo viacero zaujímavých myšlienok. Jeden z príspevkov ma však zaskočil.  To vtedy, keď zaznelo, že „veď viete, ja som mala päť cisárskych rezov, my už mať deti nemôžeme, a preto musím mať antikoncepciu“... A ešte, „ja som nikdy nemala pravidelný cyklus, preto sa na prirodzené metódy nemôžem spoľahnúť“.

Takéto riešenie situácie je v gynekologickej

Čítať ďalej


Hildegardino „motto“: „Chceme-li se uzdravit, musíme poslouchat hlas naší duše!“

Každý z nás je jedinečný a na každého platí něco jiného. Bylinky a recepty, kterými sv. Hildegarda léčila před více jak tisíci lety, nemusejí nutně být pro každého. Ovšem pro lidi, kteří rádi zkoušejí kromě tabletek i něco jiného, může být toto příjemnou změnou. Zvláště pokud zjistíte, že mnoho léčebných receptů jsou v podstatě různě upravovavaná vína. Věřím, že bukvicové víno, které slouží k odbourání menstruačních bolestí, rád ochutná i kdejaký muž.

betonikaJak sv. Hildegarda léčila problémy s menstruací?

Ke své léčbě používala bukvici (Betoniku lekársku). „Trpí-li žena v nepravý čas silným krvácením při menstruaci, ať naloží bukvici

Čítať ďalej


153.4.1Podobne ako veľa mladých dievčat dnešnej doby som bez dostatočných informácií a zdravého rozumu začala užívať hormonálnu antikoncepciu. Nejaký čas to bolo super, mala som dobrý pocit, že konečne mám pravidelné cykly, nálady sa mi zlepšili a život ide, ako má. Po nejakom čase mi na sociálnej sieti začali vyskakovať videá o tom, čo antikoncepcia naozaj je a čo spôsobuje. Bol to šok.

Ako mi to mohla gynekologička nepovedať?!… Vtedy som prvýkrát objavila prirodzené metódy sledovania svojho cyklu a tela.

A tak som sa dostala k STM, ktorá mi však robila veľké ťažkosti pri zapisovaní údajov do papiera. Stále som na to ráno zabúdala, aj

Čítať ďalej