Sims-Huhnerov test, pri ktorom sa odoberie vzorka spermií z pošvy po normálnom pohlavnom styku vyvinuli lekári, pre ktorých bola masturbácia s cieľom vyšetrenia počtu spermií morálne neprijateľná. Aby boli výsledky objektívne, je nutné, aby tento test bol urobený v období, keď organizmus ženy produkuje najplodnejší typ hlienu, ktorý je priaznivý pre životnosť spermií. Inak môže prísť k chybnému výsledku, pretože kyslé prostredie pošvy je pre spermie nevhodné.

Výhodou tohto testu je zároveň i možnosť pozorovať spolupôsobenie spermií a hlienu, pretože v niektorých prípadoch môže byť počet spermií normálny, ale ich pohyb je hlienom ochromený.

Keď chce lekár analyzovať vzorku semena, ktorá nebola v kontakte s hlienom, je ju možné získať pri pohlavnom styku s použitím perforovaného kondómu bez spermicídov alebo odberom vzorky spermií na začiatku ejakulácie do skúmavky či pohárika (s predpokladom, že následne dôjde k úplnému genitálno-genitálnemu styku).

Praktická rada: Aby vyšetrenie spermií získaných napr. po styku z perforovaného kondómu poskytlo objektívne výsledky je rozhodujúce, aby transport vzorky semena bol uskutočňovaný pri konštantnej teplote 37°C. Spermie nesmú „prechladnúť", inak okamžite zomieraju. Preto je osvedčenou praxou prepravovat vzorku spermií vo vymytej skúmavke, alebo fľaštičke pod pazuchou, alebo inak priamo na tele. a to v limite max. do dvoch hodín ( čím skôr, tým lepšie). 

Niekomu sa to môže zdať prehnané, ale teologické snahy o ospravedlnenie antikoncepcie sa začali tým, že niekoľko morálnych teológov pripustilo masturbáciu s cieľom analýzy spermií. Cieľ však nikdy nesvätí prostriedky – ani taký dobrý cieľ, ako je túžba po deťoch, neposvätí masturbáciu a „neprerobí“ ju na dobrú.