Plodnosť ženy je cyklická. Prejavuje sa menštruačným cyklom, ktorý nastupuje medzi 9.- 17. rokom veku dievčaťa a končí prechodom cca v 45.- 50. roku veku ženy. Je podmienená primeraným vzájomným pôsobením niekoľkých hormónov. V počiatočnej fáze cyklu hypofýza vylučuje hormón stimulujúci folikul (FSH). Tento hormón stimulovaním folikulov (malých bunkových váčkov obsahujúcich vajíčka), ktoré sa začínajú vyvíjať v jednom z dvoch vaječníkov, pripravuje proces, na konci ktorého je zrelé, oplodnenia schopné ženské vajíčko uvoľnené do vajcovodov.

plodnost

Folikul pri svojom raste vylučuje estrogén, ktorý zabezpečuje vývoj endometria - vnútornej výstelky maternice. Estrogén tiež spôsobuje, že krčok maternice (cervix) sa mení

Čítať ďalej


Hlien krčka maternice - cervikálny hlien.

Hlien krčka maternice je normálny, zdravý sekrét (výlučok) krčku maternice tvoriaci sa vplyvom hormónov estrogénov. Od chorobného výtoku z rodidiel sa dá odlíšiť tým, že jeho výskyt nie je sprevádzaný nepríjemnými pocitmi, napr. svrbením, pálením na rodidlách, zmenou konzistencie na hrudkovitú alebo zápachom. Tento hlien sa zvyčajne objavuje na rodidlách niekoľko dní pred ovuláciou a v dobe ovulácie. Po ovulácii sa obvykle stratí.
 

Hlien krčka maternice je veľmi pozitívnym znakom plodnosti, nakoľko poskytuje spermiám výživu a vhodné prostredie na pohyb. Prostredie pošvy je kyslé a ak nie je prítomný hlien, spermie v priebehu 4-8

Čítať ďalej


Krčok maternice je pevný valcovitý útvar s priemerom asi 2,5 cm, ktorý vyúsťuje do pošvy. Otvor v krčku, ktorý sa označuje ako bránka, je možné nahmatať ako malú jamku, či priehlbinku v jeho strede. Zmeny krčka maternice sú v systéme symptotermálneho pozorovania posledným objektívnym príznakom, ktorým ženské telo reaguje na striedanie plodného a neplodného obdobia v rámci menštruačného cyklu.

V neplodnom období cyklu zostáva krčok pevný a uzatvorený.

S približujúcou sa ovuláciou nastávajú nasledovné zmeny:

a.) bránka sa mierne otvára tak, že je možné do nej vsunúť špičku prstu

b.) časť krčku, ktorá je vysunutá do pošvy, mäkne, získava

Čítať ďalej


Bazálna telesná teplota (BTT) je teplota oddýchnutého ľudského organizmu meraná v pokoji, neovplyvnená jedlom, pitím alebo telesnou námahou.

Po ovulácii sa prasknutý folikul mení na žlté teliesko - corpus luteum a začína produkovať  hormón progesterón, ktorý spôsobuje poovulačný vzostup bazálnej teploty. Tento vzostup trvá až do najbližšej menštruácie. Pre zdravú plodnú ženu sú preto typické dvojhladinové teplotné krivky, ako znázorňuje obrázok.

ndvojhladinovakrivka

Meranie bazálnej teploty je veľmi užitočné, pretože umožňuje:

a.) jednoduché potvrdenie, že v cykle skutočne dozrelo vajíčko (prebehla ovulácia)

b.) veľmi presný odhad termínu najbližšieho menštruačného krvácania, čo ocenia najmä ženy s nepravidelnými cyklami / bližšie informácie nájdete

Čítať ďalej


Na to, aby manželia porozumeli reči ženského tela a vyznali sa vo svojej plodnosti, je potrebné, aby jednotlivé príznaky pozorovali a zaznamenávali. Na zaznamenávanie svojho pozorovania slúži manželom záznamová tabuľka ( viď obr.).

celatabka

Jedna záznamová tabuľka slúži na zaznamenanie jedného menštruačného cyklu. Prvý deň menštruačného krvácania (označujeme ho krížikom v riadku krvácanie) je prvým dňom cyklu a zároveň aj prvým dňom STM záznamu. Prvý deň ďalšieho menštruačného krvácania, ktoré sa objaví po prebehnutí cyklu, signalizuje začiatok ďalšieho cyklu, a preto ho zapíšeme do záznamovej tabuľky na novom liste. Záznamová tabuľka je skoncipovaná tak, aby v nej bolo možné zaznamenať

Čítať ďalej