Lucia a Marek Chrástovci

Snímka1Zastonala nízka trávička v areáli Rodinkova, keď na nej odstavilo nejedno auto, čo sa už nezmestilo na parkovisko. Dvadsaťjeden účastníckych a štyri lektorské rodiny, animátori a ďalší ľudia, bez ktorých by sa víkendový kurz STM nezaobišiel. Rodinkovo znova praskalo vo švíkoch. Na recepcii čakalo na každého účastníka srdečné privítanie od manželov Predáčovcov. Niečo pred ôsmou, keď už bolo isté, že sa všetci trocha poobhliadali, vybalili a posilnili parenými buchtami, sa program mohol začať. Úmysel organizátorov bol zrejme nezaťažiť ľudí v piatok večer ťažkou témou, a tak sme začali prednáškou: „Vzťahová fyzika v sexuálnej intimite, aby rozdielnosť nerozdeľovala“. To sa veľmi hodilo, pretože téma prirodzene vzbudila záujem a večer sa niesol nielen vo vážnej, ale aj humornej atmosfére. Silným momentom boli svedectvá lektorských párov o ich objavovaní Božieho zámeru v manželskej sexualite a o spolupráci s Bohom pri zodpovednom odovzdávaní života. Je úplne iné počuť: „my sme to takto vnímali, takto riešili, toto sa nám stalo“, ako počuť iba: „je správne, aby...“ Do našej izby sme teda večer odchádzali veľmi povzbudení.

Sobota nás čakala od rána s náručou plnou možností. Horský vzduch sa tlačil do izieb, usmialo sa aj slniečko, o siedmej sme sa mnohí stretli na sv. omši a nezabudnime na výdatné raňajky. Potom sa už kurz STM mohol rozbehnúť v plnom prúde. No ešte tu bola jedna výzva: 39 väčších, menších či úplne maličkých neposedníkov, s ktorými sa dá len ťažko sústrediť. Tejto úlohy sa zhostila sestra Anežka s trinástimi animátormi a pripravili deťom cca od dvoch rokov zábavný, športový, ale aj duchovný program. Bábätká a deti, čo sú predsa najradšej len s mamou, mohli využiť dve „akváriá“ pri prednáškovej miestnosti. Naozaj optimálne podmienky na koncentráciu. Okrem prednášok o samotnej metóde zaznel v sobotu aj príspevok „Mravné neznamená neerotické“ od Márie Schindlerovej. Prekvapilo ma, ako sa dotkla mnohých mýtov, ktoré kolujú medzi katolíkmi, ako napr. „ mať toľko detí, koľko Pán Boh pošle“, alebo čo znamená  „manželská  povinnosť“  a mnohé  iné.  Mária taktiež  jasne zdôvodnila stanovisko Cirkvi k antikoncepcii. Toto všetko sú podľa mňa natoľko závažné témy, že každý manželský pár by sa mal s nimi konfrontovať, ak nechce zaviesť svoj spoločný život do slepej uličky. Som šťastná, že niekto o týchto témach vie otvorene a fundovane hovoriť.

Chcela by som sa zdôveriť ešte s jedným dojmom.
V Rodinkove som bola prvýkrát a vnímala som ho ako veľmi duchovné miesto. Najviac mi imponovala kaplnka so špeciálnym otváracím bohostánkom, takže byť pred Jeho Velebou bolo možné vo dne, v noci. Taktiež som využila ponuku duchovného rozhovoru aj voľne dostupnú knižnicu s duchovnou literatúrou. Vlastne to s tou knižnicou až tak nevyšlo, pretože program víkendovky bol riadne nabitý. Okrem hlavných prednášok boli aj špecializované prednášky pre mamičky po pôrode, v prechode, alebo tie, ktorým vytúžené bábätko dlhšie neprichádza. Dobre nám padla aj prechádzka v okolitej prírode. Trocha kyslíka a pohybu medzi prednáškami nakoplo mozog a dalo príležitosť na neformálne rozhovory s inými účastníkmi.
Čerešničkou sobotného večera bol dámsky klub a debata mužov pri pive. Možno je to paradox, ale niekedy je človek v skupine „cudzích“ ľudí dokonca úprimnejší a otvorenejší. Najmä keď nás spájajú podobné životné situácie, témy, problémy, ale aj odhodlanie sa s nimi čo najlepšie popasovať. Osobne by som chcela oceniť vysoký stupeň zrelosti lektorských párov, ktorí s každým zaobchádzali láskavo a s veľkou mierou pochopenia. Vedeli vždy ponúknuť primerané rady a nezaskočilo ich ani pár otázok, ktoré boli podfarbené sklamaním, znechutením alebo inou negatívnou emóciou. V tejto odľahčenej atmosfére sa rozhovory pretiahli do neskorej noci. Kto mal v izbe otvorené okno, počul tlmené výbuchy smiechu aj na štvrté poschodie.

A tak sme sa prehupli do nedele. Posledná prednáška, možno hodina voľného času a slávnostné zakončenie sv. omšou. Za sprievodu gitary, spevu, srdečného príhovoru kňaza a prítomnosti našich drobcov sme si uctili toho, od ktorého pochádza všetok život, láska, sloboda, dobro, pravda a krása.

Kurz v Rodinkove ubehol veľmi rýchlo. Aj keď bolo všetko dôležité na prednáškach povedané, viem si predstaviť, že ľudia, ktorí sa s metódou stretli po prvýkrát, odchádzali domov s miernym chaosom. Našťastie si mohli odniesť aj knižku STM a iné podklady. Koniec koncov používanie STM je niečo, čo sa nedá pochopiť na jeden raz. Manželský pár to môže len postupne objavovať a prijímať ako svoju celoživotnú cestu. Pre nás bola víkendovka na tejto ceste veľkým impulzom a motiváciou.

Zo srdca ďakujeme!

--

Dominika Králiková

Na začiatku môjho príspevku by som rada načrtla moje prvé skúsenosti s LPP. Pochádzam z Nitry. Toto leto bolo presne 13 rokov odvtedy, čo sme si s manželom povedali svoje ,,áno“. Už pred manželstvom som mala akú-takú predstavu, akým smerom by sa mal uberať náš intímny život. Keďže som mala fajn prácu, neplánovala som hneď po svadbe otehotnieť a chcela som si to trošku naplánovať. Celkom úspešne. Po takmer roku praktizovania Billingsovej metódy som otehotnela. Nebolo to úplne plánované, ale na druhej strane ma to ani nezaskočilo. Počatie druhého dieťaťa bolo tiež formou ,,ideme vyskúšať“. Pri dvoch deťoch som sa niekedy cítila už aj unavená – najmä psychicky – a cítila som opäť potrebu vhupnúť do zamestnania. Cítila som však, že k Billingsovej metóde by som ešte rada niečo pridala, čo mi dá väčšiu istotu predísť otehotneniu. A vtedy mi kamarátka odporučila LPP. Začala som sa viac zaujímať o metódu STM, objednala som si Príručku a začala som si postupne robiť mesačné záznamy plodnosti. Úplne super. Bola som spokojná. Takto sme fungovali asi 7 rokov, keď sme sa rozhodli pre naše tretie dieťatko. Vďaka Bohu, opäť úspešne. Po pôrode a neskôr po nabehnutí pravidelného cyklu som opäť praktizovala meranie teploty, vypĺňanie záznamov. Štvrté dieťatko už nebolo v našich plánoch, preto sme sa snažili predchádzať počatiu. Mala som pocit, že naša rodina je kompletná a že zároveň aj moje psychické vypätie je tak na hrane počtu troch detí. Postupne som sa začala obzerať po novej práci (na predošlom pracovisku mi zrušili miesto), a aj keď trochu nešťastná, že si musím opäť hľadať prácu, som verila Bohu, že sa o moju situáciu nejako postará. Popritom som si samozrejme robila záznamy STM a sledovala cykly. Všetko prebiehalo hladko až na jeden cyklus, s ktorým som si akosi ,,nevedela dať rady“. Podľa môjho úsudku som si nevedela vysvetliť, prečo mám tak oneskorenú ovuláciu, resp. kedy ju budem mať, a prečo mám stále vyššiu teplotu. Vedela som, že na moje otázky bude určite vedieť odpovedať p. Predáč, ktorý mi aj dovtedy vždy ochotne a rád pomohol. Keďže bol v tom čase na cestách, odporučil mi lektorov Schindlerových. Tí mi z dedukcie môjho záznamu navrhli urobiť tehotenský test, čo ma vtedy poriadne zaskočilo. Bola som si natoľko istá v pozorovaní svojich cyklov, že možnosť tehotenstva som úplne vylučovala. Okrem toho mi neprišlo úplne logické otehotnieť v predovulačnom neplodnom období, keď som si dodatočne prerátavala všetky predovulačné metódy, a tie mi stále naznačovali neplodnosť. Večerný tehotenský test ani na chvíľu ,,nezávahal“ 😊.

Odvtedy ubehlo už takmer 7 mesiacov a ja s istotou a úprimne môžem povedať, že sa na ďalšieho člena našej rodiny teším! Skutočná vďaka manželom Schindlerovým, ktorí ma nie raz psychicky povzbudzovali a mysleli na mňa, ale najväčšia vďaka patrí môjmu manželovi. Pamätám na ten stres a obavy, ktoré som mala, keď som mu to mala oznámiť. Najmä preto, že som ho uisťovala, že určite nie som tehotná. Veď metódu STM už tak dlho praktizujeme. Gesto dlhého objatia ma vtedy uistilo, že je pri mne a všetko zvládneme.

Moje štvrté tehotenstvo bolo odrazovým mostíkom, prečo som sa rozhodla navštíviť víkendový kurz STM v Rodinkove. I keď som STM praktizovala niekoľko rokov, chcela som sa viac zdokonaliť a hlavne poznať prípadné odchýlky a praktické skúsenosti s možnými nepravidelnosťami. Na kurze sme sa zúčastnili júlový víkend od 21. do 23. Okrem zdokonalenia sa v metóde STM som veľmi chcela spoznať aj lektorov. Program bol ,,nabitý“ prednáškami. Ale úprimne povedané, nebola ani jedna prednáška, ktorá by ma akýmkoľvek spôsobom nudila alebo nezaujala. Na konci prednášok sa bolo možné otestovať pomocou buď písomného testu, alebo pomocou mobilnej aplikácie classroom. Toto som veľmi ocenila, lebo práve pomocou testovania som naozaj zistila, či som vyhodnoteniu záznamov presne porozumela. Prednášky boli otvorené aj diskusiám s prednášajúcimi a účastníkmi, kde som sa dozvedela viac o skúsenostiach zo života a praktizovaní STM aj u iných párov. Keďže sme tam boli celá rodina, veľmi oceňujem starostlivosť o deti. Bol zabezpečený celodenný animátorský program pre menších aj väčších. Starostlivosť o moju najmladšiu dcérku si vzal na seba môj manžel a ja som si skutočne mohla vychutnať všetky prednášky na ,,200 %“.

Pred víkendom v Rodinkove som si prečítala pár recenzií. Nemám to veľmi vo zvyku, rada si vytváram svoj vlastný názor. Ale spomínam si na jednu, kde jeden pán vyjadril svoju nespokojnosť a viacmenej prirovnal akciu k fanatizmu. Nepoznám presnú definíciu fanatizmu, ale stretla som tu bežných ľudí, ktorí cítia ako ja, že chcú žiť manželskú intimitu v súlade s Božím plánom, i keď nie vždy je táto cesta tou najjednoduchšou a najpríjemnejšou. A na druhej strane som šťastná, že som mohla spoznať lektorov. Rozhovory s nimi boli veľmi obohacujúce, ale najviac obdivujem ich ochotu a odhodlanie pomôcť a poradiť nie o chvíľu, zajtra, ale hneď a bez toho, že by mi povedali, nech niečo skrátim, lebo veď predsa nie som jediná, ktorá potrebuje poradiť. Kedykoľvek som im zavolala, boli ochotní so mnou riešiť môj problém a pomôcť mi. A to niekedy na úkor svojho pohodlia, svojho voľného času. Ľudia, ktorí sa plnohodnotne, dobrovoľne venujú STM poradenstvu a žijú aj svoje vlastné životy so svojimi starosťami a problémami. A zároveň vidím ich fungujúce rodiny, nielen po morálnej, ale aj profesionálnej stránke, a ich úspešné a sebavedomé deti.

Myslím, že do tohto môjho štvrtého tehotenstva zasiahol z veľkej časti Boh. Niekedy sa nevyhnem obavám, či a ako všetko zvládnem, či nebudú moje tri, resp. štyri deti ukrátené o svoje pohodlie, či sa budú môcť dostatočne sústrediť na školu, ako zvládneme podmienky bytu atď. Odpoviem: neviem. Ale viem, že pri našej snahe bude s nami Ten, ktorému budeme môcť dôverovať a zveriť svoje starosti aj radosti. Napriek neočakávanej situácii často vidím v našich životoch zmenu. Akosi ešte viac si vážim svojho manžela, ktorý ma veľmi podržal a v ktorom mám ešte väčšiu oporu ako predtým. Vidím radosť u detí, ktoré sa tešia zo starostlivosti o ďalšieho súrodenca, a nervozita, ktorú som často mávala pri mojich troch deťoch, akoby ustúpila do úzadia. Nemám ešte úplne rozlúštenú otázku ,,Prečo?“ na začiatku tehotenstva, ale vidím zmeny v mojom živote, ktoré ma robia skutočne šťastnou. Keď sa necháme viesť Bohom, nasmeruje nás na cestu, ktorou dôjdeme vždy do cieľa.

-- 

Anička Padúchová (manželka a mama 4 detí)

Na víkend v Rodinkove som sa tešila. Hoci som prišla unavená po dlhom cestovaní a práve sa mi začal cyklus, Boh mi dal tento víkend ako dar k narodeninám. Na túto akciu som prišla ako jedna z mála sama, bez manžela a detí. Chcela som si to vychutnať...
Moje dôvody prísť boli viaceré: od túžby byť v spoločenstve ľudí, manželov, ktorí žijú rovnako v tejto oblasti a vzájomne sme si tak darom, cez to, že táto téma PPR ma fascinuje už niekoľko rokov a asi stále viac. A tiež osobne zažiť kurz STM a prednášky, už len názov ktorých vyvolával vo mne zvedavosť.

Víkend sa začal predstavením sa prítomných lektorských párov. Každý z nich mal za sebou svoj originálny príbeh, svoju originálnu cestu. Dozvedela som sa a uvedomila si, že aj lektori žijú bežné životy vo svojich rodinách, tiež so svojou plodnosťou, neplodnosťou, túžobným očakávaním zebry (prechodu), že aj oni zavše nevedia, čo sa v cykle deje, a musia čakať, ako sa to vyvinie, že aj oni musia bojovať, aby to dali v čase vysokého estrogénu (čas ovulácie), že aj oni prežívali strach z nečakaného tehotenstva, lebo čo na to spoločnosť a ešte k tomu, keď sú lektormi STM... Pre mňa zážitok, nádherná autentickosť...

Hoci používam symptotermálnu metódu 14 rokov, prvýkrát som sa zúčastnila na kurze. Malo to úplne iný rozmer ako samoštúdium s konzultáciami a informácie boli pre mňa znova obohatením. Celý kurz bol dopĺňaný dlhoročnými skúsenosťami, praktickými radami a „zlepšovákmi“ nielen lektorov Ligy, ale aj niektorých účastníkov, ktorí sa podelili so svojimi otázkami a skúsenosťami. Napríklad jeden z účastníckych párov hovoril o tom, že manželka mala pri malých deťoch ťažkosti s meraním bazálnej teploty, a keď si natiahla budík skôr, potom už nedokázala zaspať. Problém vyriešili tak, že zainvestovali do svojho manželstva a kúpili si prístroj Tempdrop, ktorý im nahradil klasické meranie teplomerom. Opäť som s pokorou uznala, že keď je dobrá vôľa, dá sa všetko vyriešiť.

Svoje skôr, či práve nadobudnuté vedomosti sme si mohli overovať formou testu, buď písomne na papieri, alebo cez aplikáciu classroom, v ktorej okrem správnych odpovedí bolo aj ich zdôvodnenie.

Pred obedom sme ešte stihli prednášku Márie Schindlerovej Mravné neznamená neerotické a rovnako tak ako v predchádzajúci večer (keď sa so svojím manželom Imrom venovali téme Vzťahová fyzika v sexuálnej intimite, aby rozdielnosť nerozdeľovala) hovorila veľmi pútavo, jasne a rozhodne obhajujúc pravdu v oblasti (katolíckej) sexuálnej manželskej etiky... Máriu je fakt zážitok počúvať😃.

Sobotný večer patril zdieľaniu nás žien pri víne, pod názvom: Dámsky klub (50-minútové ženské diskusné fórum), kde sa mohlo vypovedať čokoľvek, skúsenosti, radosti, strachy, to, čo ťaží... a táto pestrosť v zdieľaní sa aj využila. Po vyčerpaní času sme museli uvoľniť miestnosť mužom, ktorí mali hneď po nás Debatu pri pive. A naše ženské zdieľanie pokračovalo (kto chcel) pri tyčinkách v spoločnej kuchynke a Simonka, lektorka STM, dobre čítate... zakončila zdieľanie vtipom o sexe... a tak sme radšej išli vyrušiť mužov, ktorí sa stále zdieľali, a aj keď sme sa im ukázali v akváriu (presklená miestnosť hneď za prednáškovou sálou), oni nie a nie skončiť😃.

V nedeľu dopoludnia sme zakončili vzdelávací program víkendu treťou časťou kurzu STM prednáškou Plodnosť v období perimenopauzy a prechodu. Simonkina prednáška bola zaujímavá, výstižná, zameraná na predchádzanie možných problémov, ktoré sa vyskytujú v tomto období ženy, obsahujúca veľa praktických rád, ako jednoducho, zdravo a bez užívania zbytočnej chémie a hormónov komfortnejšie prekonať toto obdobie napr. zmenou stravy, životného štýlu (cvičenie, odbúravanie stresu pohybom, vedome spomaľovať, viac oddychovať...).

Počas víkendu som si silno uvedomovala, že sme si navzájom boli darom. Niekto tým, že ponúkol svoju skúsenosť, niekto tým, že pozorne toho druhého počúval a urobil si na neho čas – vďaka Dodko, Mária, Vierka a Katka! V Rodinkove bol priestor aj ľudia, pred ktorými sme sa mohli cítiť slobodne, posťažovať sa (napríklad na to, že prečo dopredu nevieme, že práve prebiehajúci cyklus bude anovulačný) alebo vypovedať to, čo sa nám zdá – alebo možno aj je – neriešiteľný problém... Aj toto bol pre mňa dotyk Boha.

Veľmi som bola povzbudená prítomnosťou mnohých mladších manželských párov, čerstvých mladomanželov, dokonca snúbencov, a teším sa, že sú mladí ľudia, ktorí majú túžbu žiť svoje manželstvo podľa Božích pravidiel a pevné odhodlanie popasovať sa so životnými výzvami, ktoré sa niekedy objavia pri praktizovaní PPR. 

Ešte raz vďaka za všetkých z Ligy, ktorí pripravili Víkend a  sprevádzali nás ním. Vďaka ti, Pane!

-- 

Monika Zámečníková 

O kurze STM som sa dozvedela zo stránky Ligy pár páru. Už dávnejšie som mala v sebe túžbu poznať STM. Doteraz som poznala iba Billingsovu ovulačnú metódu.

Zaujal ma program, v ktorom boli okrem kurzu STM zahrnuté aj iné prednášky či diskusie, napr. Plodnosť v období perimenopauzy a prechodu. Keďže som mama šiestich detí (jedno je u Pána ) a „ťahá mi“ na päťdesiatku, chcela som vedieť, čo ma čaká a neminie 😊, ako sa vedieť orientovať v období pred blížiacim sa prechodom. A tak sme sa dve kamošky prihlásili a neoľutovali sme.

Na úvod sa nám predstavili lektorské páry, ktoré boli aj celý čas k dispozícii na rozhovory a zodpovedanie otázok, ktoré sa nám postupne vynárali v mysli. Zaujala ma hneď úvodná prednáška Vzťahová fyzika v sexuálnej intimite, aby rozdielnosť nerozdeľovala, ktorú mali manželia Schindlerovci. Boli veľmi otvorení. Ich spontánnosť a úprimnosť ma naozaj dojala. Myslela som si, že to len ja a môj manžel sme takí rozdielni 😊.

Symptotermálnej metóde sme sa začali venovať až v sobotu. Veľmi zrozumiteľné a jasné vysvetlenie STM bolo rozdelené do troch prednášok s názornými prezentáciami a pracovnými materiálmi. Či sme to pochopili, mohli sme si overiť na príkladoch. Niektorí využili papierovú verziu kvízov a tí technicky zdatnejší používali Google aplikáciu Classroom. Na kladenie anonymných otázok bola možnosť využiť aplikáciu Sli.do.

 V rámci víkendu zazneli aj témy Keď dieťatko neprichádza alebo Návrat plodnosti po pôrode.
Celý program sa niesol v rodinnom duchu. Prednášky, občerstvenie, popoludní oddych, priestor pre rodiny s deťmi, krásne prostredie hôr... Priestor na tichú adoráciu v kaplnke.

Večer bol priestor pre moderovanú diskusiu. Najprv päťdesiatminútové ženské diskusné fórum Dámsky klub a po ňom mužské diskusné fórum Debata pri pive. Ženám muselo stačiť 50 minút, lebo už prichádzali chlapi. Len chlapom bolo ich 50 minút akosi málo... ale podelili sa aj o pivo.

Pri spoločnom stolovaní bol priestor zoznámiť sa aj s inými rodinkami, čím vzniklo jedno veľké spoločenstvo. Cítili sme sa naozaj dobre. Zažila som naozaj krásny víkend v kruhu rodín a ľudí, ktorí berú život ako dar. Aj vtedy, keď príde neplánovane, veria, že dar života má predovšetkým v rukách Boh. A tento veľký dar nového života dáva Boh v okamihu, keď sa aj manželia navzájom darujú sebe navzájom v láske.
Chcem sa touto cestou poďakovať manželom Predáčovcom, ktorí to všetko organizačne bravúrne zvládli s Božou pomocou. Vďaka patrí aj všetkým lektorským párom, animátorom, ktorí sa starali o deti, kňazom, ktorí boli k dispozícii, keď niekto chcel ísť na svätú spoveď a odslúžili sväté omše. Pri tej poslednej sme si mohli obnoviť manželské sľuby a kňaz nám požehnal obrúčky.

Vďaka patrí aj Rodinkovu za prijatie, za ubytovanie uprostred Božej prírody, za postaranie sa o naše žalúdky a všetky naše potreby. Vrelo odporúčam všetkým, ktorí majú túžbu orientovať sa v svojej plodnosti (a nie je to len záležitosť ženy), porozumieť symptotermálnej metóde, spoznať mravné aspekty manželskej sexuality a veľa iného.

A to všetko za jeden krásny víkend v úžasnom spoločenstve. Naozaj veľká vďaka a nech Boh žehná toto dielo!