Používame cookies. +

 

Najväčšia šanca na počatie je, keď majú manželia pohlavný styk počas ovulácie. Aj keď presný deň ovulácie sa pomocou PPR nedá určiť (rovnako tak to nedokážu na 100% predpovedať ani lekári), manželom môže pomôcť znalosť predchádzajúcich cyklov a informácia, že: 

  • Ťažný, pružný, klzký hlien prechádzajúci do mokra je ideálnym prostredím pre pohyb a výživu spermií a styk počas jeho výskytu má vysokú pravdepodobnosť počatia.

  • Najpravdepodobnejšími dňami ovulácie sú podľa zmeny hlienu krčka maternice:
    • jeden deň pred vrcholným dňom hlienu
    • vrcholný deň hlienu a
    • prvý deň vysychania hlienu.
           Súvislosť medzi dňom ovulácie a vrcholným dňom hlienu znázorňuje nasledovný obrázok.
hlien a ovulácia(vysvetlenie: 28% žien malo skutočnú ovuláciu v ten deň, ktorý označili aj ako vrcholný deň hlienu. 21% žien malo ovuláciu jeden deň pred vrcholným dňom hlienu a 34% žiem malo ovuláciu na prvý deň vysychania hlienu/t.j. deň po vrcholnom dni hlienu/) 
  • Príznakom najplodnejšieho obdobia cyklu býva aj pokles teplotnej krivky sprevádzaný viac plodným typom hlienu.  Je známkou vysokej hladiny estrogénov, ktorá je nevyhnutným impulzom pre produkciu luteinizujúceho hormónu a vyvolanie ovulácie.

  • Prvá zvýšená ranná teplota môže byť len pár hodín vzdialená od momentu prebehnutej ovulácie a styk v toto ráno môže byť pre páry s obmedzenou plodnosťou jediným plodným za celý cyklus.
          Súvislosť medzi dňom ovulácie a prvým dňom vzostupu bazálnej teploty znázorňuje nasledovný obrázok.
                                                             
(vysvetlenie: 28% žien malo skutočnú ovuláciu v prvý deň teplotného vzostupu, 29% žien malo ovuláciu jeden deň pred prvým dňom teplotného vzostupu, 24% žiem malo ovuláciu dva dni pred prvým dňom teplotného vzostupu a 12% žien malo ovuláciu na druhý deň teplotného vzostupu. 
 
Najpravdepodobnejšie dni pre počatie  tzv.koncepčné optimumznázorňuje nasledovný obrázok.
koncepčné optimum
 
To, že bola snaha o dosiahnutie tehotenstva úspešná, ukazuje teplotná krivka, ktorá zostáva 21 dní zvýšená. Ak zostanú teploty zvýšené o 7 dní dlhšie, ako je normálna dĺžka luteálnej fázy ženy, prišlo s 99% pravdepodobnosťou k počatiu a žena je tehotná.

- vr