Kedysi oslavovaná ako ženský sexsymbol a Playboyom považovaná za "Najžiadanejšiu ženu" v rokoch 70-tych - herečka Raquel Welch teraz prijala viac kritický pohľad na antikoncepčnú revolúciu, počas ktorej sa prefilmovala ku sláve. V nedávnom stĺpci pre CNN sa Welch raduje zo skúsenosti tehotenstva a lamentuje nad spustošením, ktoré Étos voľného sexu spôsobil na manželstve a rodinnom živote.
 
Welchová začína jej stĺpec konštatovaním, že po tom, čo zakladateľka Margaret Sanger otvorila prvú americkú kliniku pre Plánované Rodičovstvo v roku 1916, " Nič už nebolo ako predtým. "
 
"Od tej doby rastúce šírenie metód na kontrolu počatia má úžasné účinky na obe pohlavia a viedlo to k zásadným zmenám v morálnych hodnotách," písala. "Postupne s pribúdajúcim vekom počas posledných päť dekád - 1960 - 2010 - som žila v revolučnom období ženskej sexuality. Videla som, ako zmenila americkú spoločnosť - k lepšiemu alebo horšiemu."
 
Welchová čelí pojmu, že ženy – karieristky sa musia vyhnúť otehotneniu za každú cenu, priaznivo odzrkadľujúc na vlastnom rozhodnutí, aby si nechali svoje deti - a pripísaním skúsenosti tehotenstva jej pomohli "uvedomiť si, že tento proces nebol o mne." "Bola som len divák pri premene, ktorá sa deje v mojom lone tak, aby sa mohol zrodit ďalší život. To prišlo až na akt sebaobetovania, najmä pre mňa ako ženu."
 
Kým Welchová kritizuje oddeľovanie sexu od jeho prirodzených dôsledkov – zodpovednosťi v reprodukčnom veku.
Bývalá Playboy covergirl však hovorí: "Hanbím sa priznať, že ja sama som bola vydatá štyrikrát, a napriek tomu mám stále pocit, že manželstvo je základným kameňom civilizácie, základnou inštitúciou, ktorá stabilizuje spoločnosť, poskytuje útočisko pre deti a chráni nás pred anarchiou. "V ostrom kontraste nedostatok sexuálnych zábran, alebo ako niektorí hovoria, 'sexuálna sloboda,' vzala opatrnosť a rozlišovanie pri výbere sexuálneho partnera, ktorý býval ekvivalentný výberu životneho partnera,"pokračuje . "Dôvera a lojalita medzi pármi vo fertilnom veku bez záväzku chýba, a  to samozrejme vedie k incidentom nevery. Nikto zrejme nie imúnny."
 
Welch opisuje hrôzy svojich súčastníkov - nasledovníkov generácie voľného sexu, ktorí sami sú teraz rodičmi. Uvedomila si dôsledky, ktoré antikoncepčná kultúra priniesla nasledujúcej generácii - vrátane prebujnenosti orálneho sexu medzi deťmi v stredoškolskom veku. "13-ročná dcéra jedného takého priateľa slobodne priznala pravidelne vykonávanie felacea na niekoľkých chlapcov v škole," rozprávala. "No tak... mami. Ved o nič nejde. Každý to robí,' povedala."
 
Welch uzatvára: "Vážne ľudia, ak starnúci sexsymbol, ako som ja, začne mávať červenou vlajkou varovania nad tým, ako nízko sa zrútili morálne normy, tak to už musí byť veľmi zlé. V skutočnosti je to práve z dôvodu sex imidžu, aký som mala, že je pre mňa dôležité prehovoriť a povedať: No tak dievčatá! Je čas na zmenu! Sme schopné niečoho oveľa lepšieho."
 
By Kathleen Gilbert