Používame cookies. +

Niekedy príde do našej poradne, kde sa venujeme otázkam katolíckej sexuálnej etiky, názor podobný tomu, ktorý uverejňujeme nižšie. V skratke povedané, občas sa stretneme s tým, že sme vraj pápežskejší ako pápež, prípadne že Kristus by taký náročný a radikálny nebol.

Dobrý deň,
pred istým časom, som čítala vašu poradňu párom a ostala som prekvapená z niektorých vašich rád, lebo napriek silnej spätosti s vierou mi prišli v niektorých prípadoch až prílišne radikálne. Špeciálne ma oslovil príbeh jednej ženy... Ktorý sa mi pripomenul po prečítaní najnovšieho výroku od pápeža Františka. výrok: „František spomínal jeden prípad, s ktorým sa stretol na Filipínach. Istá žena porodila už sedem detí cisárskym rezom a očakávala ôsme dieťa. „Toto je nezodpovednosť. Pokúša Boha. Chce tu po sebe nechať sedem sirôt?“ (zdrojová stránka https://dennikn.sk/29580/papez-dobri-veriaci-sa-nemusia-mnozit-ako-kralici/)
A reagujem na váš príspevok: http://www.lpp.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=598:sterilizacia-po-porodoch-sekciou-mam-na-nu-pravo&catid=16015&Itemid=414

Naša odpoveď je jednoduchá. S pápežom súhlasíme. Nič z toho, čo na Filipínach povedal, sa nevylučuje s tým, čo Katolícka cirkev učí a čo sa v LPP snažíme ľuďom hľadajúcim odpoveď pretlmočiť a aplikovať na ich situáciu.

Aj my sme v službe „zodpovedného rodičovstva“ - napr. na stránke lpp si pani môže nájsť článok o počte detí, o tom, že manželia sú zodpovední za veľkosť svojej rodiny a že majú zvážiť svoje podmienky - zdravotné, sociálne, ekonomické... K tomu ich vyzýva aj encyklika Humanae vitae.

Cirkev nikdy neučila, že veriaci majú mať detí ako smetí. Len ich pozýva k veľkorysosti, aby neboli pri rozhodovaní o počte detí sebeckí. Samozrejme, ak ide o prípad ohrozenia života následným pôrodom, znamená to toľko, že takíto manželia sú v situácii, keď oprávnene majú vážny dôvod, aby už ďalšie deti nepozývali do svojho života.

Pápež v zdrojovom článku povedal tiež to, že existujú aj legálne - teda mravne dobré prostriedky, akoFrantišek túto zodpovednosť zrealizovať. Antiprokreatívna sterilizácia patrí medzi antikoncepčné spôsoby - a pápež aj v tom zdrojovom článku antikoncepčné spôsoby regulácie počatia odmietol. „Niektorí ľudia si myslia, že – odpusťte výraz – ak chcete byť dobrí katolíci, musíte sa množiť ako králiky. Nie. Rodičovstvo je o zodpovednosti,” povedal podľa britskej BBC novinárom počas hodinovej tlačovej konferencie na palube lietadla. Dodal, že je mnoho metód, ako „legálne” regulovať počatie. Podľa Guardianu cirkev povoľuje napríklad vyhýbanie sa sexuálnemu styku v čase ovulácie manželky.
 
 
Takže aj naša odpoveď pisateľke, ktorá sa pýtala, či má právo na sterilizáciu po pôrodoch sekciou, keď jej už lekári ďalšie tehotenstvo neodporúčajú, spočívala v odporúčaní PPR s použitím konzervatívnejších – prísnejších pravidiel. Teda manželia  majú právo „už si deti neplánovať“, nerobia to zo sebectva, ale zo zodpovednosti.
Ale nemajú „právo“ na použitie antikoncepčných prostriedkov (medzi ktoré patrí aj sterilizácia vykonaná s úmyslom urobiť ženu neplodnou) - toto právo jej nik nemôže „udeliť“, lebo na to ani Cirkev nemá kompetenciu.
                                                                                                                                                       Mária Schindlerová