LogoLpp oblukove
O nás
Liga pár páru v Slovenskej republike je občianske združenie, ktoré učí symptotermálnu metódu (STM) prirodzeného plánovania rodičovstva (PPR) a propaguje neantikoncepčný životný štýl. Šíri ekologické dojčenie, podporuje rodinné aktivity a pomáha budovať manželské vzťahy.
Zistiť viac
 
Kontakt
 
Online kurzy STM
 
2% z dane pre LPP
 
 
 
Prirodzené plánovanie rodičovstva
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje prirodzené plánovanie rodičovstva (PPR) ako „metódy plánovania a predchádzania tehotenstva na základe sledovania prirodzene sa vyskytujúcich známok a symptómov plodných a neplodných fáz menštruačného cyklu ženy, s absenciou pohlavného styku v plodnej fáze, pokiaľ sa využíva s cieľom tehotenstvu predísť“.
Symptotermálna metóda PPR
Všetky metódy PPR sú založené na sledovaní plodných a neplodných dní počas menštruačného cyklu ženy. Jednou z najefektívnejších je symptotermálna metóda (STM). V organizme každej ženy prebiehajú zmeny sprevádzané známkami, ktoré umožňujú určenie stavu plodnosti. Iba v plodnom období môže viesť pohlavný styk k počatiu.
Dozvedieť sa viac
 
Kurzy / Prednášky
Najjednoduchší spôsob, ako sa naučiť symptotermálnu metódu PPR, je zúčastniť sa kurzu STM. Kurzy pozostávajú zo štyroch nävazujúcich stretnutí po dve a pol hodinách, približne v mesačných intervaloch. Ak máte zájem o zorganizovanie kurzu ve vašom okolí, kontaktujte nás. Budeme sa vám snažiť podľa našich možností vyhovieť.
Obsah kurzov
  • fyziológia ženskej plodnosti
  • pozorovanie a vyhodnocovanie príznakov
  • určovanie plodných a neplodných období
  • nepravidelné cykly
  • pomoc v docielení tehotenstva
  • ekologické kojenie a návrat plodnosti po pôrode
  • praktické vyhodnotenie záznamov normálnych i výnimočných cyklov
  • pohľad do morálnych otázok manželstva a sexuality
Otvorené prihlášky na kurzy

Online kurz STM

Zobraziť viac

Prezenčný kurz STM

Zobraziť viac

Online kurz STM na dosiahnutie tehotenstva

Zobraziť viac
 

Veľa manželských párov je v ťažkej situácii. Niektorí majú vážne zdravotné komplikácie. Množstvo žien má za sebou pôrody cisárskym rezom a lekári im neodporúčajú ďalšie tehotenstvo.

Iní zistili, že prenášajú skrytú dedičnú poruchu. Niektorí by možno aj radi prijali ďalšie deti, ale majú nevyhovujúce bývanie a sú v zlej ekonomickej situácii. A okrem toho je tu aj veľká skupina manželov, ktorí vzhľadom na svoj vek už dieťa neplánujú.

Mnohí z nich – alebo z ich okolia - sa pýtajú, či ani v ich situácii nie je možná výnimka. Zvyčajne uvažujú nad sterilizáciou (najmä tí, ktorí majú veľmi vážny dôvod predísť tehotenstvu) – túto považujú za najspoľahlivejšiu ochranu pred neželaným tehotenstvom – a iní zas uvažujú nad prezervatívmi či prerušovaným stykom, pretože sa im tento spôsob predchádzania tehotenstvu vidí prirodzený, resp. aspoň nie „umelý“, s minimálnymi zdravotnými dôsledkami v porovnaní s hormonálnou antikoncepciou.

Je pochopiteľné, keď si manželia v takýchto situáciách už tehotenstvo neželajú. Ani Cirkev nenúti manželov, aby mali deti za každú cenu. Kto si prečítal útlu encykliku Humanae vitae, vie, že „manželia majú zvážiť svoje fyzické, ekonomické, psychologické a sociálne podmienky“ - tento krok vyzýva manželov úprimne sa pýtať, či majú oprávnený dôvod predchádzať tehotenstvu.

Aj keď toto rozhodnutie a zvažovanie je výsostne manželským právom, neznamená to, že zaň manželia nie sú zodpovední. Preto hovoríme napríklad, že používanie prirodzených metód nie je vždy absolútne dobrom – možno ich niekto používa preto, lebo sa chce deťom vyhýbať zo sebeckých pohnútok – nechce prijať námahu, ktorá je s rodičovstvom spojená a pod. Pre tých, ktorí boli spomenutí na začiatku, však takéto zvažovanie a rozhodnutie predchádzať tehotenstvu môže byť prejavom ich zodpovedného postoja k manželstvu a rodine.

Tu však narazia, keď zistia, že výnimky nie sú a nik nemá kompetenciu ich udeliť. V minulom čísle Novín sme písali o tom, ako nesprávne niektorí pochopili slová Benedikta XVI. o kondómoch – v žiadnom prípade ich manželom neodporúčal, ani neudeľoval nejaké výnimky. Je Cirkev tvrdá? Rozumie manželom v ťažkých situáciách? Čo ak napríklad má žena za sebou päť sekcií? Alebo čo ak je jeden z partnerov vážne chorý? Čo ak manželia majú štyri deti všetky v predškolskom veku, rok po roku a do prechodu je ešte ďaleko?

Musíme si úprimne odpovedať, že to, čoho sa najviac bojíme, resp. to, čo sa nám vidí najťažšie, nie je samotné používanie PPR, ba ani tehotenstvo. To, čo je tým „kameňom úrazu“, je nevyhnutnosť abstinencie, ktorú prirodzené metódy vyžadujú.

Totiž každému je zrejmé, že PPR dosahuje vyššiu efektivitu nielen tým, čí presnejšie dokáže určiť hranice medzi plodným a neplodným obdobím, ale najmä tým, či sú manželia pri predchádzaní tehotenstvu ochotní tieto hranice neprekročiť. Jednoducho, či sú ochotní obaja prijať zdržanlivosť. (Istý muž raz nazval abstinenciu tabletkami NEONDYT :-).

V porovnaní s týmto nárokom sa akákoľvek antikoncepcia – či na jednej strane tá menej spoľahlivá (kondóm) alebo viac spoľahlivá (priama sterilizácia) javí znesiteľnejšia, pretože nevyžaduje zriekanie sa sexuálneho styku.

Pokiaľ ide totiž o spoľahlivosť – mnohí sa boja PPR práve preto, lebo nedôverujú, žeby to fungovalo – nezávislé odborné štúdie, ktoré navyše ani neiniciuje Cirkev, ani ich Cirkev nefinancuje – hovoria o tom, že symptotermálna metóda (teda sledovanie najmenej dvoch príznakov, z ktorých jedným je bazálna teplota) – je mimoriadne spoľahlivá pri predchádzaní tehotenstvu. Námietky typu, že meranie teploty je obtiažne, nepríjemné a pod., zas napríklad vôbec nepoužívajú tí, ktorí naopak, sa pomocou STM snažia o tehotenstvo. Ženy, ktoré chcú prirodzene počať dieťa, s nádejou využívajú tento jednoduchý prostriedok, aby zistili čas ovulácie, či vôbec poznali svoje plodné príznaky. Nevadí im meranie bazálnej teploty, kreslenie teplotnej krivky či vyhodnotenie grafu. A nik sa nad tým nepozastavuje a neoznačuje ich počínanie za primitívne.

Keď Cirkev učí, že výnimky neexistujú – teda že nie je možné „udeliť“ nejaký dišpenz manželom s vážnym – oprávneným dôvodom predchádzať tehotenstvu, nie je to preto, že je necitlivá, že nechápe, alebo preto, že je tvrdá a manželský život by jej bol vzdialený. Nie je to totiž vec dohody v Cirkvi. V spomínanej encyklike sa píše, že Cirkev len vysvetľuje a objasňuje, čo je v tejto oblasti dobré a zlé, ona nie je autorom toho prirodzeného zákona, z ktorého vychádzajú mravné normy. Ak je niečo zlé, je to zlé nie preto, lebo to nejaký zákon zakazuje, ale preto, lebo je to zlé skutočne, a zlo škodí človeku. To isté platí aj vtedy, ak si niekto tento skutok – napr. antikoncepciu, sterilizáciu – zvolí z nevedomosti. Je to ako jed – aj keď by človek nespozoroval, že konzumuje jed, aj tak by jeho organizmu jed škodil.

To, prečo výnimky neexistujú, je v podstate jednoduché – sterilizovaný, antikoncepčný akt by už nebol manželský. Bol by to akt sexuálny, genitálny... ale nemal by ten manželský význam – význam jednoty a význam prijatia druhého ako potenciálneho rodiča. Potom je to vždy akt žiadostivosti, nie manželskej lásky. Žiadostivosť a láska sa totiž navonok podobajú ako vajce vajcu – ale presne tak, ako vajce vnútri pokazené a vajce dobré. Navonok áno, vo vnútri úplný opak.

Cirkev nám neberie slobodu, ale vyzýva nás, aby sme boli slobodní predovšetkým od žiadostivosti, ktorá druhého chce použiť pre uspokojenie seba. Boh nám ponúka posilu, aby sme vedeli konať ako ľudia, ktorí sa vedia ovládať.

Ak teda majú manželia objektívny dôvod predísť tehotenstvu, a potrebuj mať maximálnu istotu, odporúčame im používať symptotermálnu metódu s použitím konzervatívnejších – prísnejších – pravidiel (v praxi to značí využívať na manželské spojenie len obdobie poovulačnej neplodnosti). Prijatie týchto pravidiel znamená prijať do života možno viac abstinencie, ale rozhodne nevyžaduje absolútnu zdržanlivosť.

Psychológia tiež potvrdzuje, že zdržanlivosť sama osebe nie je zlom.

Abstinencia môže byť prejavom zrelej lásky a úcty k partnerovi, i k Bohu. Poukazuje na schopnosť sebaovládania a na to, že manželstvo nestojí na sexe. Mnoho starších manželov sa sexu dobrovoľne vzdáva. A snáď v každom manželstve nastane situácia, kedy sú vážne a spravodlivé dôvody zdržať sa pohlavného styku na čas niekoľkých týždňov či mesiacov. Takéto obdobia sú bezosporu náročné. Ale paradoxne môžu manželstvo posilniť, pokiaľ ho obaja partneri dobrovoľne príjmu a rozvíjajú vzťah inými spôsobmi.“ (Skočovský K., PhD.)

 

Lektori

Benkovci, Pavol a Mária

Hlavná 47
059 18 KRAVANY

mobil: +(421) 915 910 434
+(421) 908 383 302
e-mail:
Čurková, Katarína

Studienka 383
908 75 Studienka na Záhorí

mobil: +(421) 903 714 479
e-mail:

O mne

Dibdiaková Zuzana

029 56 ZÁKAMENNÉ 933

mobil: +(421) 904 333 499
e-mail:
Dobríkovci, Pavol a Patrícia

Na hlinách 60
917 01  TRNAVA

mobil: +(421) 949 121 734 
skype: dobrikp
e-mail:
Dobrotková Viera

Hliny 1420/19
017 07 POVAŽSKÁ BYSTRICA

mobil: +(421) 948 849 119
e-mail:
Fojtíkovci, Pavol a Evka

Sadová 8/A
917 01 TRNAVA

mobil: +(421) 908 561 752
e-mail:
Garberovci, Branislav a MariaAnna

Kpt. Nálepku 42
082 22 Šarišské Michaľany

mobil: +(421) 949 342 395
+(421) 948 555 338
e-mail:
Glovaťákovci, Štefan a Monika

029 47 ORAVSKÁ POLHORA 77

mobil: +(421) 948 201 360
+(421) 948 948 010
e-mail:
Halušková Mária

Včielok 1081/21
029 52 Hruštín

mobil: +421 914 150 030
e-mail:
Holosovci, Pavol a Zuzana

Zvolenská 3
962 37 Kováčová

mobil: +421 905 185 836 (Pavol)
+421 904 886 283 (Zuzka)
e-mail:

O nás

Jakubcovci, Martin a Petra

Slowackého 20
821 04 BRATISLAVA

mobil: +(421) 910 968 223
e-mail:
Košťálovci, Peter a Zuzka

Sládkovičova 1216/35
957 01 BÁNOVCE NAD BEBRAVOU

mobil: +421 905 932 822 (Peter)
+421 908 616 352 (Zuzka)
e-mail:

O nás

Krafčíková Adriana

082 01 DRIENOVSKÁ NOVÁ VES 86

mobil: +(421) 910 560 671
skype: musikanasa
e-mail:
Kurillová Dáša

Kluknava 717
053 51 Kluknava

mobil: +(421) 904 331 646
e-mail:
Kuzmovci Miron a Lucia

Záborského 15
040 01  KOŠICE

mobil: +(421) 918 688 103
+(421) 911 169 352
e-mail:
Miková Katarína

044 42 KOŠICKÉ OLŠANY 2

mobil: +(421) 918 348 806
e-mail:
Naňovci, Jozef a Petra

Námestie Hraničiarov 6B
851 03 Bratislava

mobil: (+ 421) 948 305 802
e-mail:

O nás

Polačikovci, Kamil a Monika

Olomouc (ale už čoskoro Liptov)

mobil: +(421) 944 929 481
e-mail:

O nás

Predáčovci, Jozef a Simona

Slovenskej armády 15
953 01 ZLATÉ MORAVCE

mobil: +(421) 908 722 055
+(421) 915 971 191
skype: dodo_pr
e-mail:

O nás

Schindlerovci, Imrich a Mária

916 13  VAĎOVCE 268

tel: +(421) 32 779 0745
mobil: +(421) 907 433 305 
+(421) 907 787 018 
skype: ischindlischindlnb
e-mail:

O nás

Semanovci, Ondrej a Radka

M. M. Hodžu 7
026 01 DOLNÝ KUBÍN

mobil: +(421) 907 065 257
e-mail:
Slebodníkovci, Jaroslav a Adriana

Madridská 3
040 01 KOŠICE

mobil: +(421) 904 119 873
+(421) 904 583 922
skype: matoslebo
e-mail:

O nás

 
 
 
 
Poradňa
V poradni LPP vám ponúkame poradenstvo odborníkov ako aj overené skúsenosti zo života.
Uvádzané informácie verne prezentujú výsledky výskumov a odborných štúdií, avšak nemôžu a ani nechcú nahradiť lekárske vyšetrenie. Liga pár páru, prevádzkujúca túto webstránku, nemôže vziať na seba medicínsku ani právnu zodpovednosť za používanie uvádzaných odporúčaní.
Prejsť do poradne
 
 
 
mpsvar web
zachejsk
Partneri
vyveska banner
Podporujeme sa