Používame cookies. +

foto Vierka SlávikováMilá Vierka, mohla by si sa čitateľom Novín z rodiny LPP krátko predstaviť?
     Pochádzam z Považskej Bystrice, kde som spolu s dvomi sestrami a skvelými rodičmi prežila prvú etapu svojho života. Po skončení gymnázia som sa rozhodla študovať genetiku a molekulárnu biológiu v Brne, kde momentálne žijem už siedmy rok – po úspešnom ukončení štúdia som sa rozhodla pokračovať na doktoráte, takže momentálne pracujem vo výskumnom laboratóriu, v ktorom sa zameriavame na výskum detských nádorových ochorení. Verím, že ma do Brna viedol sám Pán, pretože som tam spoznala úžasné spoločenstvo mladých veriacich, v ktorom som našla svoj druhý domov a cestu k Bohu. Vo voľnom čase sa venujem službe v tomto spoločenstve (“Jakubčatá”), veľa čítam a trávim chvíle s priateľmi.

Kedy ťa začala zaujímať problematika porozumenia ľudskej plodnosti a kedy si sa prvýkrát stretla s Ligou pár páru a symptotermálnou metódou?
     Celá táto problematika ma ako ženu s “profesionálnou biologickou deformáciou” zaujímala už dlhšie. Reálne som sa práve so symptotermálnou metódou stretla v našom spoločenstve vďaka rozhovorom s kamarátkami, ktoré spolu so svojimi priateľmi a s postupom času už aj manželmi chceli žiť a žijú veľmi pekne a čisto nielen v oblasti sexuality. Takže som v podstate na vlastné oči mohla vidieť, že žijú a existujú ľudia, ktorí sú absolútne presvedčení o správnosti takéhoto života, a rozhodla som sa, že tak chcem žiť aj ja. No a Ligu pár páru mi Boh poslal rovno do Brna, kde minulý rok mali manželia Predáčovci kurz symptotermálnej metódy.

Čo bolo pre teba impulzom, aby si sa neuspokojila len s tým, že STM sama vieš používať, a že si sa rozhodla absolvovať aj vzdelávaciu nadstavbu pre budúcich lektorov STM?
      Je to celkom dlhý príbeh, tak sa pokúsim to zrozumiteľne zhrnúť. Už nejakú dobu som v srdci vnímala, že by som sa chcela niekde nejakým spôsobom an-gažovať a svojou službou tak prispievať k budovaniu Božieho kráľovstva. Vo veľkej miere túto moju túžbu napĺňala služba v spoločenstve, no časom som začala cítiť, že je možno čas skúsiť niečo nové, dať službe iný rozmer. Táto moja túžba sa spojila s tým, že ma baví vysvetľovať veci, to som asi zdedila po maminke učiteľke. A všetko sa to stretlo s príchodom Predáčovcov do Brna. Po vypočutí prvej prednášky z kurzu som začala uvažovať, či by práve toto nemohlo byť niečo, čo by ma bavilo a zároveň by to bolo na slávu Božiu. A tak som sa vybrala rovno za Simonkou s tým, že by som chcela vyučovať ako ona so svojim manželom a čo mám pre to spraviť.

Ako hodnotíš obsahovú a časovú náročnosť prípravy budúcich lektorov LPP?
     Musím sa priznať, že zo začiatku som občas mala chvíle, keď som si myslela, že to asi nezvládnem, že je toho veľa. A priznávam sa k tomu hlavne preto, že si myslím, že je to normálne a že to patrí ku všetkému novému, čo nás v živote stretne. Ide vždy len o to, či máme dostatočnú motiváciu a chuť sa danú vec naučiť, ono to skôr či neskôr začne ísť lepšie a ľahšie. Boli chvíle, keď som nestíhala, vtedy som si jednoducho dala na pár dní pauzu a k štúdiu som sa vrátila neskôr, veľmi mi vyhovovalo, že som od mojich učiteľov nevnímala žiaden nátlak, kritiku, ale práve naopak – vždy ma veľmi povzbudzovali a tešili sa z každého môjho krôčiku vpred. Takže áno, štúdium bolo v istom zmysle náročné, no určite nie nezvládnuteľné a keďže ma to veľmi bavilo, rada som si na učenie nachádzala čas. Ako bolo napísané v úvode pre budúcich lektorov: “Komu Boh dá chcieť, tomu dá aj môcť.”

Teraz, keď už máš medzinárodný certifikát poradkyne LPP, vedel by si povedať, čo ťa najviac obohatilo v rámci tejto prípravy?
     Praktizovať vo svojom živote symptotermálnu metódu si vyžaduje mať odpovede na dve otázky: “ako?” – teda ako metóda funguje technicky – a “prečo?” - prečo je dobré takto žiť. Pre mňa osobne bolo objavovanie odpovedí na túto druhú otázku veľmi fascinujúcim príbehom, nikdy predtým som vlastne presne nevedela, čo Cirkev učí o manželskej sexualite, ako sa stavia k jednotlivým otázkam, viacmenej som vedela len to, že antikoncepcia je zlá. A práve vďaka tomuto vzdelávaniu som mala možnosť prečítať si úžasné knižky, cirkevné dokumenty a cítim sa teraz oslobodená od mnohých pokrivených predstáv a poloprávd. A veľmi sa z toho teším.

Aké máš plány týkajúce sa tvojej služby poradkyne LPP?
V súčasnej dobe by som chcela svoju pomoc ponúknuť hlavne mladým v Brne, kamarátkam zo spoločenstva a pomaly začať zbierať odvahu a praktické skúse-nosti v individuálnom poradenstve. A raz, ak Boh dá, snáď budem môcť takto slúžiť aj po boku svojho manžela…

Myšlienka na záver: Tešíme sa, že počet aktívne slúžiacich lektorov sa aj za minulý rok zvýšil. Napriek tomu najmä pre Bratislavu, Banskú Bystricu, Zvolen či Žilinu možno použiť slová z evanjelia podľa Marka: „Žatva je veľká, ale robotníkov málo.“
My aj naďalej prosíme Pána žatvy, aby poslal robotníkov na svoju žatvu. Možno sa modlíme práve za vás. Ozvite sa nám. :)
                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Jozef Predáč