Používame cookies. +

(Teresa Kenney, zkušená zdravotní sestra pracující v Institutu papeže Pavla VI. v Omaze, Nebraska, formuluje některé klíčové informace o spontánním potratu.)

Co působí spontánní potrat?
Důvodem ke spontánnímu potratu nebývá obvykle jen jediný faktor. Existuje nesprávný názor, že většina spontánních potratů je nějak spojená s genetickou abnormalitou dítěte. Našim cílem je zjistit skryté příčiny ztráty těhotenství a snažit se je napravit dříve, než manželé znovu docílí těhotenství. 

Zvyšuje spontánní potrat u ženy pravděpodobnost opakování?
Může, ale nemusí. Záleží právě na skrytých příčinách, které ztrátu způsobily. Je velmi užitečné vést záznamy cyklů pro účely diagnostikování problémů, zvláště při riziku spontánního

Čítať ďalej


Kontakt na Vás som našla v kostole na nástenke. Prečítala som si tam, že ste gynekolgóg, ktorý je kresťan. A takého niekoho ja práve hľadám.
Mám 23 rokov a trojročný vzťah. Ako sa dá milovať s priateľom a pritom spokojne chodiť a prijímať sviatosti? Pretože ja, ak si pamätám správne z rozprávania mojej katechétky, tak žena, ktorá užíva hormonálnu antikoncepciu, nemôže ísť na sväté priímanie. My sa máme naozaj radi a nevidíme na tom nič zlé. Len mne to svedomie nedovolí, aby som šla proti svojej viere, a neviem, ako sa to dá zladiť.

Čítať ďalej


Budem mať 19, som prijatá na VŠ a s priateľom s ktorým sa poznáme už vyše roka chceme predchádzať tehotenstvu, keďže začínam študovať na Univerzite. S dieťaťom v priebehu štúdia nepočítame. Poraďte mi prosím,  akú hormonálnu antikoncepciu si mám nechať predpísať, keďže sa uvádza ako najspoľahlivejšia na zabránenie počatiu, aby to bolo bezpečné a za dobrú cenu. Mám cykly od 28 do 32 dní, niekedy aj dlhšie, som zdravá, dodržujem správnu žiovotosprávu, príležitostne športujem.  Chcem počuť názory viacerých odborníkov, keďže v diskusiách na internete čítam rôzne veci. Ďakujem.
 
Odpove.
Neodporúčam Vám (ale ani žiadnej inej žene) užívať žiadnu antikoncepciu. Každá hormonálna

Čítať ďalej


Dobrý deň. Mám 34 rokov a taký menší problém. Asi rok som užíivala Femoden antikoncepčné tabletky. Dokončila som pekne celé posledné balenie a ukončila som to úplne, čiže vysadila. Sú tomu odvtedy presne už 2 týždne. Ale každý deň trošku špiním takým hnedým výtokom, ako bývalo po menštruačnom krvácaní a dosť ma každý deň pobolieva v podbrušku a mám bolestivé kríže. Ale bolesť sa zatiaľ dá vydržať. Napriek tomu  je to zvláštny pocit. Číitala som si už zopár príspevkov a chcem len vedieť, či to je normálne a dokedy to takto môže trvať. Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď.
Po antikoncepcii

Čítať ďalej


Dobrý deň. Trápi ma, že hoci mám už 17 rokov, pravidelnú menštruáciu, ešte mi vôbec nezačali rásť prsia.  Dá sa  s tým ešte niečo robiť? Za kým mám ísť? Samozrejme o plastiku ani krémy typu Superprsia nemám záujem. 

Odpoveď.

Prsia sa začnú dievčatám väčšinou nalievať prv, ako dôjde k prvej menštruácii. Možno ich máte len menšie, ako Vaše kamarátky, ale nevylučujem, že by mohlo íst aj o vážnejší problem. Asi by stálo za to, aby Vás videl podľa možnosti gynekológ so špecializáciou detská gynekológia, ktorý by navrhol postup vyšetrení, ktorými by sa preukázalo, či sa jedná o zdravotný problém,

Čítať ďalej