Mám dilemu, či sa dať zaočkovať proti rakovine krčka maternice alebo nie? Budem mať 22 rokov, pohlavný styk som zatiaľ nemala. Koncom júla plánujeme so snúbencom svadbu. Až minulý týždeň som sa dozvedela, že na očkovanie treba tri vakcíny v intervale pol roka. Nechcem hazardovať so zdravím, ale takisto nechcem podľahnúť reklame a nechať niekomu na mne zarobiť, ak očkovanie nie je v mojom prípade opodstatnené.

Odpovedá gynekológ MUDr. Ivan Wallenfels

I.WRakovina krčka maternice vzniká dlhodobým pôsobením vírusu HPV (Human Papilloma Virus) na bunky dlaždicového epitelu (sliznice) krčka maternice. Je to teda, zjednodušene povedané, sexuálne prenosné ochorenie. Nemali by sa ním nakaziť ženy, ktoré nikdy nemali pohlavný styk, ani

Čítať ďalej


(Teresa Kenney, zkušená zdravotní sestra pracující v Institutu papeže Pavla VI. v Omaze, Nebraska, formuluje některé klíčové informace o spontánním potratu.)

Co působí spontánní potrat?
Důvodem ke spontánnímu potratu nebývá obvykle jen jediný faktor. Existuje nesprávný názor, že většina spontánních potratů je nějak spojená s genetickou abnormalitou dítěte. Našim cílem je zjistit skryté příčiny ztráty těhotenství a snažit se je napravit dříve, než manželé znovu docílí těhotenství. 

Zvyšuje spontánní potrat u ženy pravděpodobnost opakování?
Může, ale nemusí. Záleží právě na skrytých příčinách, které ztrátu způsobily. Je velmi užitečné vést záznamy cyklů pro účely diagnostikování problémů, zvláště při riziku spontánního

Čítať ďalej


Kontakt na Vás som našla v kostole na nástenke. Prečítala som si tam, že ste gynekolgóg, ktorý je kresťan. A takého niekoho ja práve hľadám.
Mám 23 rokov a trojročný vzťah. Ako sa dá milovať s priateľom a pritom spokojne chodiť a prijímať sviatosti? Pretože ja, ak si pamätám správne z rozprávania mojej katechétky, tak žena, ktorá užíva hormonálnu antikoncepciu, nemôže ísť na sväté priímanie. My sa máme naozaj radi a nevidíme na tom nič zlé. Len mne to svedomie nedovolí, aby som šla proti svojej viere, a neviem, ako sa to dá zladiť.

Čítať ďalej


Budem mať 19, som prijatá na VŠ a s priateľom s ktorým sa poznáme už vyše roka chceme predchádzať tehotenstvu, keďže začínam študovať na Univerzite. S dieťaťom v priebehu štúdia nepočítame. Poraďte mi prosím,  akú hormonálnu antikoncepciu si mám nechať predpísať, keďže sa uvádza ako najspoľahlivejšia na zabránenie počatiu, aby to bolo bezpečné a za dobrú cenu. Mám cykly od 28 do 32 dní, niekedy aj dlhšie, som zdravá, dodržujem správnu žiovotosprávu, príležitostne športujem.  Chcem počuť názory viacerých odborníkov, keďže v diskusiách na internete čítam rôzne veci. Ďakujem.
 
Odpove.
Neodporúčam Vám (ale ani žiadnej inej žene) užívať žiadnu antikoncepciu. Každá hormonálna

Čítať ďalej


Dobrý deň. Mám 34 rokov a taký menší problém. Asi rok som užíivala Femoden antikoncepčné tabletky. Dokončila som pekne celé posledné balenie a ukončila som to úplne, čiže vysadila. Sú tomu odvtedy presne už 2 týždne. Ale každý deň trošku špiním takým hnedým výtokom, ako bývalo po menštruačnom krvácaní a dosť ma každý deň pobolieva v podbrušku a mám bolestivé kríže. Ale bolesť sa zatiaľ dá vydržať. Napriek tomu  je to zvláštny pocit. Číitala som si už zopár príspevkov a chcem len vedieť, či to je normálne a dokedy to takto môže trvať. Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď.
Po antikoncepcii

Čítať ďalej