Kontakt na Vás som našla v kostole na nástenke. Prečítala som si tam, že ste gynekolgóg, ktorý je kresťan. A takého niekoho ja práve hľadám.
Mám 23 rokov a trojročný vzťah. Ako sa dá milovať s priateľom a pritom spokojne chodiť a prijímať sviatosti? Pretože ja, ak si pamätám správne z rozprávania mojej katechétky, tak žena, ktorá užíva hormonálnu antikoncepciu, nemôže ísť na sväté priímanie. My sa máme naozaj radi a nevidíme na tom nič zlé. Len mne to svedomie nedovolí, aby som šla proti svojej viere, a neviem, ako sa to dá zladiť.

Svedomie Vám hovorí správne, že nie je možné zladiť vieru a užívanie hormonálnej antikoncepcie (nemyslím teraz na hormonálnu liečbu, ktorú žena potrebuje ako skutočnú terapiu). Okrem toho nie je možné zladiť ani vieru a predmanželský sex.
Milovať sa s priateľom neznamená automaticky mať s ním aj sexuálny styk. Ten je vyhradený len manželom, pretože telesným spôsobom vyjadruje ich manželský záväzok.
Keď majú pohlavný styk dvaja ľudia, ktorí nie sú zosobášení, ich spojenie nevyjadruje manželstvo.
Skúste sa na to pozrieť takto: ak dávate priateľovi seba samu, svoje telo, svoju osobnosť, už viac mu nemáte čo dať. Je to maximálny dar. Čím väčší dar dávame, tým viac je potrebná akási garancia, záruka, že tento dar nebude zneužitý. Keby ste napríklad kúpili svojej sestre auto, očakávali by ste, že si túto cennú vec bude vážiť a šetriť. V sexuálnom spojení dávate oveľa viac, než len vec. Spolu so sebou dávate aj potenciálnu možnosť, že sa stanete rodičmi – že splodíte dieťa (akákoľvek antikoncepcia nie je 100 %, okrem toho, že veľmi škodí aj Vášmu zdraviu). Ako veriaci gynekológ ju nepredpisujem (okrem spomínaných prípadov nutnej liečby), pretože som presvedčený, že žiadna žena ju na reguláciu počatia nepotrebuje. Aj kresťanskí manželia sa dokážu bez nej zaobísť, keď poznajú fungovanie ľudskej plodnosti. Na to, aby sa vedeli rozhodnúť, kedy je vhodné pozývať dieťa do ich života, sa dajú využiť moderné metódy prirodzeného plánovania rodiny.
Antikoncepcia (akákoľvek – aj hormonálna aj nehormonálna) škodí predovšetkým láske, a to aj láske manželskej.
Sex jednoducho patrí až do manželstva. Nie je to žiadne nezmyselné obmedzenie, naopak, chráni ľudí a osobitne ženu, ktorá je viac ako muž vystavená dôsledkom tehotenstva, aj toho nečakaného, aj čakaného.

Ak by ste mali záujem rozšíriť si svoj obzor v tejto oblasti, odporúčam Vám útlu brožúrku s názvom Boh za dverami manželskej spálne z vydavateľstva Don Bosco, a pokiaľ by Vám nerobila problém čeština, dobré podnety by ste našli aj v knihe od Joshuu Harrisa: My dva spolu.