Mám dilemu, či sa dať zaočkovať proti rakovine krčka maternice alebo nie? Budem mať 22 rokov, pohlavný styk som zatiaľ nemala. Koncom júla plánujeme so snúbencom svadbu. Až minulý týždeň som sa dozvedela, že na očkovanie treba tri vakcíny v intervale pol roka. Nechcem hazardovať so zdravím, ale takisto nechcem podľahnúť reklame a nechať niekomu na mne zarobiť, ak očkovanie nie je v mojom prípade opodstatnené.

Odpovedá gynekológ MUDr. Ivan Wallenfels

I.WRakovina krčka maternice vzniká dlhodobým pôsobením vírusu HPV (Human Papilloma Virus) na bunky dlaždicového epitelu (sliznice) krčka maternice. Je to teda, zjednodušene povedané, sexuálne prenosné ochorenie. Nemali by sa ním nakaziť ženy, ktoré nikdy nemali pohlavný styk, ani tie, ktoré žijú v manželstve, v ktorom obaja partneri nikdy nemali pohlavný styk s inou osobou. Predpokladá sa, že v priebehu života sa HPV vírusom prechodne nakazí až 80% populácie – vo väčšine prípadov si však dobre fungujúca imunita s vírusom poradí a k jeho negatívnemu pôsobeniu nedôjde. 

Z tejto charakteristiky spôsobu vzniku rakoviny krčka maternice vyplýva, že primárnou prevenciou je pohlavná čistota oboch partnerov pred vzájomným trvalým (intímnym) vzťahom. Z tohto hľadiska až „sekundárnou“ prevenciou je očkovanie, ktoré je však značne „nedokonalou“ ochranou.

 Nedokonalou preto, lebo vakcíny, ktoré sú na slovenskom a českom trhu, imunizujú len proti niekoľkým z mnohých typov vírusu HPV. Vakcína Cervarix imunizuje proti typom 16 a 18, ktoré sú považované za najčastejších pôvodcov zmien vedúcich k rakovine krčka. Vakcína Gardasil imunizuje voči štyrom typom HPV vírusu a Gardasil 9 voči deviatim typom.

 Gardasil 9 – vakcína s najširším rozsahom proti HPV, je schopná organizmus ochrániť pred typmi, ktoré sú dohromady zodpovedné za cca 90% prípadov rakoviny krčka maternice. Za ostatné prípady sú zodpovedné typy HPV, proti ktorým žiadna vakcína nechráni. Takže absolvovanie očkovania neznamená, že žena nemôže dostať rakovinu krčka. Pocit „ja som zaočkovaná, mne sa nemôže nič stať“ môže byť v tejto súvislosti veľmi zradný.

Najúčinnejšou prevenciou v boji proti tomuto ochoreniu sú pravidelné gynekologické kontroly a cytologické stery z krčka – tie na 99% včas odhalia zmeny vedúce k rakovine. Od infekcie HPV v prípade, že si vlastná imunita s infekciou neporadí, prechádza sliznica krčka postupnými zmenami (tzv. dysplázia), ktorých vývoj trvá rádovo 10 rokov. Je teda dosť času, aby boli zmeny sterom včas odhalené a riešené. S včasnými zmenami si niekedy dokáže poradiť vlastná imunita organizmu, v prípade pokročilejších zmien je metódou voľby konizácia krčka - chirurgické odstránenie tej časti krčka, v ktorej sú lokalizované zmeny. Absolútna väčšina zistených prípadov rakoviny krčka maternice sa týka žien, ktoré neboli posledných päť a viac rokov na preventívnom gynekologickom vyšetrení.

Z uvedeného vyplýva, že aj očkovaná žena by mala chodiť na preventívne gynekologické prehliadky, ktoré včas odhalia počínajúci problém. Vakcíny nemajú liečebný účinok, to znamená, že ženám, ktoré už sú infikované, nepomôžu. Preto je vek dievčat, ktorým je vakcinácia odporúčaná, 12 rokov - teda s istotou pred začiatkom intímneho života. Faktormi zvyšujúcimi pravdepodobnosť vzniku zmien na krčku pod vplyvom HPV je napríklad väčší počet sexuálnych partnerov či dlhodobé užívanie antikoncepcie (ktoré zhoršuje imunitu). Netreba zabúdať, že každé očkovanie môže mať negatívne účinky, ktoré môžu byť, hoci výnimočne, i veľmi vážne.

S manželkou sme sa zhodli na tom, že naše štyri dcéry nedáme očkovať proti rakovine krčka maternice a nie sú zaočkované. Skôr sa ich snažíme s manželkou vychovávať tak, aby bola pravdepodobnosť ich vystavenia negatívnemu vplyvu HPV čo najmenšia – im aj svojim pacientkam odporúčam predmanželskú čistotu a v dospelosti pravidelné gynekologické kontroly.