Používame cookies. +

Dobrý deň. Mám 34 rokov a taký menší problém. Asi rok som užíivala Femoden antikoncepčné tabletky. Dokončila som pekne celé posledné balenie a ukončila som to úplne, čiže vysadila. Sú tomu odvtedy presne už 2 týždne. Ale každý deň trošku špiním takým hnedým výtokom, ako bývalo po menštruačnom krvácaní a dosť ma každý deň pobolieva v podbrušku a mám bolestivé kríže. Ale bolesť sa zatiaľ dá vydržať. Napriek tomu  je to zvláštny pocit. Číitala som si už zopár príspevkov a chcem len vedieť, či to je normálne a dokedy to takto môže trvať. Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď.
Po antikoncepcii je všeličo možné, takže aj to, čo sa deje Vám. Princíp je, že HAK vyradila na rok Váš prirodzený hormonálny systém z činnosti, a ten má teraz pravdepodobne problém naštartovať sa. Môže to trvať chvíľu, ale i dlho, podľa toho ako rýchlo sa dokáže Váš organizmus zregenerovať. Aby moje pacientky neboli vystavené zdravotným rizikám plynúcim z užívania hormonálnej antikoncepcie, resp. ťažkostiam po jej vysadení, hormonálnu antikoncepciu nepredpisujem. Pred nežiadúcim tehotenstvom sa dá chrániť spoľahlivo aj bez antikoncepcie praktizovaním moderných prirodzených metód zodpovedného rodičovstva. 

MUDr. Ivan Wallenfels, gyn. amb. Gianna, Žilina