Gynekológ na mňa tlačí aby som sa nechala po treťom cisárskom sterilizovať. Je dosť nekompromisný a ja celkom neviem ako sa k tomu postaviť, nechcem  urobiť niečo neuvážene. A tiež by som chcela poznať názor aj iného odborníka. Je to naozaj nutné, je tak veľké riziko ak by som otehotnela aj štvrtý krát? Momentálne tehotenstvo prebieha bez komplikácií, predchádzajúce dve boli ukončené cisárskym pre neskorú gestózu. Cca za šesť týždňov ma čaká pôrod cisárskym rezom a lekár mi hneď chce urobiť aj sterilizáciu.

Vopred Vám pekne ďakujem .

Odpoveď:

Určite si nemusíte dať urobiť sterilizáciu. Mnoho gynekológov zotrváva v postoji, ktorý vznikol, kým ešte nebol ultrazvuk - ultrazvukom sa totiž každé ďalšie tehotenstvo dá veľmi dobre odsledovať, je vidieť veľmi dobre oblasť jazvy, placentu, bábätko a riziko, že sa stane niečo neočakávane, je minimalizované. Teraz už rok pracujem na ambulancii, ale kým som bol na klinike v Trenčíne, viackrát som robil štvrtú sekciu, dva krát piatu sekciu a raz dokonca šiestu sekciu, všetko prebehlo bez vážnych komplikácií a žiadnu z tých žien som nesterilizoval.

S čistým svedomím povedzte svojmu gynekológovi, že sterilizáciu odmietate, riziko zďaleka nie je také, aké Vám nahovára. Kľudne sa ďalej pýtajte, ak potrebujete ešte niečo vediet...

MUDr. Ivan Wallenfels, gyn.amb. Gianna, Žilina