Dobrý deň,
v stredu som objednaná na odber plodovej vody. Stále mám však strach o bábätko a tak sa chcem spýtať, čo všetko treba dodržiavať, aby nenastal spontánny potrat, lebo som čítala, že pri tomto zákroku riziko spontánneho potratu reálne existuje. Píšu o tom rôzne diskusie na internete, kde mamičky hovorili o prevažne negatívnych skúsenostiach s odberom, dokonca aj to, že po odbere potratili zdravé dieťa. Je to nejako potvrdené, alebo sú to len veci typu:\"Jedna pani povedala...\"?
Počas tehotenstva nemám žiadne problémy, som zdravá, myslím, že aj bábätko je silné a budem dodržiavať kľudový režim po zákroku. Myslíte si, že budeme obaja v poriadku? Už som rozhodnutá, že si bábätko nechám bez ohľadu na to, aký bude výsledok. Nezmierila by som sa s tým, že som zodpovedná za niečo, čo by mu mohlo uškodiť. Na amniocentézu ma poslali, lebo riziko na DS bolo podľa testov 1v35.
 
Odpoveď:
Pýtate sa, čo treba urobiť, aby nenastal potrat po amniocentéze. Nuž, najistejšie je na ňu neísť. Pracujem v gynekologickej ambulancii, kde 90% tehotných žien po vysvetlení, o čo ide, odmietnu už odbery na genetický skríning, a nezaťažujú ich zbytočne riziká, zvlášť ak vedia, že na potrat nechcú ísť. Jedna z mála žien, ktora si ho dala odobrat a vyšlo riziko 1:40 (teda podobne, ako mate vy), na amniocentézu neišla, a práve dnes ráno porodila zdravé bábätko.
Pre lepšiu predstavu o čo ide pri amniocentéze si stačí uvedomiť, že do životnéo priestoru Vášho dieťata, ktoré sa cíti tak, ako sa len dieťa môže cítiť v lone milujúcej matky, táto matka dovolí preniknúť ostrej ihle, ktorá dieťa ohrozuje a odoberá mu jeho životné médium - plodovú vodu. Ak sa nechcete zmierovať s čímkoľvek, čo nie je prospešné Vášmu dieťaťu na amniocentézu nechoďte. Nič pozitívne svojmu dieťaťu amniocentézou neprinesiete.