Príliš nízka hmotnosť, alebo príliš málo telesného tuku môže vyvolať nasledovné stavy: dlhé cykly, anovulačné cykly, amenorea a neplodnosť, často so slabým výskytom cervikálneho hlienu.
Pomer hmotnosti k výške a pomer tuku ku svalom ovplyvňuje vaše plodné menštruačné cykly z viacerých dôvodov. Po prvé, tukové tkanivo je zásobárňou pohlavných hormónov a mení androgény (mužské hormóny) na estrogén, ktorý predstavuje jednu tretinu z celkového množstva estrogénu u normálnej ženy pred prechodom. Po druhé, chudé ženy majú vyššie ako priemerné množstvo bielkovín, ktoré viažu estrogén, preto majú menej voľného estrogénu. Po tretie, u príliš chudých žien s nízkou hmotnosťou podmozgová žľaza (hypotalamus), čo je časť mozgu ktorá ovláda hypofýzu, nestimuluje dostatočne hormóny plodnosti FSH a LH. Z týchto dôvodov môže príliš nízka hmotnosť a nedostatok telesného tuku nepriaznivo ovplyvňovať vaše cykly.
V rámci jednej štúdie sedemnásť z dvadsiatich šiestich  žien s príliš nízkou hmotnosťou, ktoré boli viac ako štyri roky neplodné, otehotneli po tom, čo pribrali priemerne štyri kilogramy.
U žien, ktoré intenzívne cvičia a športujú (bežkyne, gymnastky, plavkyne, baletky, kulturistky) sa telesná hmota mení z tuku na svaly. Tieto ženy tiež môžu mať oneskorenú ovuláciu, alebo byť úplne neplodné a mať amenoreu /absenciu cyklu/, ak sa množstvo ich celkového telesného tuku zníži pod kritickú úroveň okolo dvadsať percent. Toto sa môže stať aj vtedy, ak je telesná hmotnosť úplne normálna. To znamená, že žena, ktorá chce mať normálne cykly, potrebuje dostatočnú hmotnosť v pomere ku svojej výške a dostatočný pomer tuku ku svalom.