„Osudy rodinného života a náboženstva možno dobre pospájať,“ hovoria odborníci v nedávno vydanej štúdii. W. Bradford Wilcox, docent sociológie na Viržínskej univerzite je autorom výskumu, ktorého výsledky uverejnilo Centrum pre skúmanie amerických hodnôt v oblasti manželstva a rodiny.

„Cirkvi sú baštami manželstva v amerických mestách,“ uvádza v štúdii Náboženstvo, rasa a vzťahy v mestách Ameriky. Začína pozorovaním, že napriek veľkým starostiam pre zlyhávanie manželstiev v súčasnej spoločnosti venuje sa veľmi málo pozornosti vplyvu náboženstva na rodinu. Preto sa to pokúša napraviť touto štúdiou. V rokoch 1960–2000 vzrástol počet nemanželských detí z 5 % na 33 %. Počet rozvodov sa zdvojnásobil na takmer 50 %. Počet detí žijúcich s jedným rodičom vzrástol z 9 % na 27 %. Wilcox uvádza, že náboženstvo dokáže ovplyvniť rodinu štyrmi spôsobmi:

1. Náboženské inštitúcie napomáhajú rodinám špecifickými normami posilňujúcimi manželstvo napríklad v otázkach sexu, ako aj širšími normami, ktoré podporujú šťastnejšie a stabilnejšie manželstvá.

2. Náboženská viera poskytne manželskému vzťahu zmysel pre transcendentno.

3. V mnohých náboženských skupinách sú sociálne siete zamerané na rodinu a ponúkajú im emotívnu a sociálnu podporu ako aj istú spoločenskú kontrolu, čo vyžaduje plniť manželský záväzok.

4. Náboženská viera a prax poskytuje podporu pri zvládaní stresových situácií ako nezamestnanosť či smrť milovanej osoby.

Wilcox pripúšťa, že viera nie je automatickou zárukou šťastného rodinného života. No jeho analýza dokazuje, že viera najmä otcov je spojená s vyšším počtom manželstiev. Praktizovanie náboženstva mužmi je zvlášť dôležité pre manželské vzťahy v mestách. Ak otec chodí pravidelne do kostola, je pravdepodobnejšie, že uzavrie manželstvo a vzťah vyššej kvality.

Jeho kolega Patrick Fagan vo svojom príspevku uvádza, že „praktizovanie náboženstva blahodárne napomáha životu jednotlivcov, rodín a spoločenstva“. Spája sa to so zdravým, stabilným rodinným životom, pevnými manželstvami a dobre vychovanými deťmi. Početné sociologické štúdie ukazujú, že viera sa spája s väčšou stabilitou manželstva, s vyššou úrovňou spokojnosti s manželským životom a so zvýšenou pravdepodobnosťou uzatvárania manželstva.

Veriace ženy sa menej rozvádzajú či žijú oddelene, ako neveriace. Manželstvá v ktorých obaja partneri praktizujú vieru, majú nižšiu pravdepodobnosť rozvodu, ako u neveriacich. Výskum za 50 rokov potvrdil, že náboženstvo je najvýznamnejším faktorom manželskej stability. U párov, ktoré majú rovnakú vieru je tiež väčšia pravdepodobnosť, že sa po rozchode znova spoja, ako u neveriacich. Viera sa tiež spája s nižším počtom negatívneho správania ako domáce násilie, kriminalita a pod.

Mary Eberstadtová pri výskume zistila, že sekularizmus v západnej Európe mal veľmi negatívny dopad na rodinný život. No pôsobilo to aj naopak – ľudia sa stali sekularizovanými, keď prestali mať deti a rodiny. Tvrdí, že pôrodnosť v Európe poklesla už pred dramatickým poklesom praktizovania náboženstva v ostatných desaťročiach. Vo Francúzsku, ktoré malo veľký pokles pôrodnosti oveľa skôr ako v iných krajinách, je aj sekularizmus oveľa silnejší. Írsko naopak odolalo sekularizmu až donedávna – bolo krajinou so silnou rodinou. Nedávnemu poklesu viery tu predchádzal kolaps pôrodnosti. Vyššia úroveň praktizovania viery sa spája s väčším počtom detí.

[P. John Flynn, L.C., Zenit (Řím), 18.6.2007, zkráceno, www.zenit.org/article-19910?|=english.]