Liga pár páru v Slovenskej republike je občianske združenie, ktoré vychádzajúc z vízie materskej organizácie The Couple to Couple League International / CCLI / ( založenej v r.1971 Johnom a Sheilou Kippleyovými za výdatnej pomoci MUDr. Konalda Prema, profesora gynekológie a pôrodníctva Minessotskej univerzity) a v spolupráci s medzinárodnou organizáciou Natural Family Planning International, Inc so sídlom v Cincinnati, vyvíja na Slovensku aktivity, ktorých cieľom je podporovať rodinu, pomáhať budovať manželské vzťahy pomocou prirodzeného prístupu k regulácii počatia a šíriť zdravý životný štýl medzi mladými ľuďmi.

Názov organizácie, pre nás na Slovensku dosť nezvyčajný, odzrkadľuje základnú filozofiu organizácie, ktorá spočíva v tom, že vyškolené manželské páry odovzdávajú svoje skúsenosti, vedomosti a učia o prirodzených metódach plánovania rodičovstva ďalšie páry, ktoré potom šíria tieto vedomosti ďalej.(Samozrejme oficiálne vyučovať môže len ten pár, ktorý získal certifikát oprávňujúci ho k tejto činnosti.)

Liga pár páru dôsledne vychádza zo skutočnosti, že človek vzniká počatím, t.j. splynutím mužskej a ženskej pohlavnej bunky v okamihu oplodnenia a od tejto chvíle má právo na život. LPP SR odmieta prostriedky a postupy, ktoré toto neodňateľné právo ohrozujú alebo odoberajú.
 
Hlavnú náplň činnosti Ligy pár páru tvorí organizovanie kurzov „PLODNOSŤ NIE JE PROBLÉM,ALE DAR!“, na ktorých sa poslucháči prostredníctvom kvalitného vyučovacieho programu naučia osvojiť si umenie symptotermálnej metódy (STM) prirodzeného plánovania rodičovstva, aby mali prirodzenú,zdravieneohrozujúcu a spoľahlivú alternatívu k umelej antikoncepcii a vybudovali si vlastný, pozitívny vzťah úcty k životu.

Liga pár páru však nie je len vzdelávacia organizácia. Keďže človek je tvor spoločenský, LPP ponúka všetkým, ktorí majú záujem, možnosť členstva, teda možnosť pridať sa ku skupine rovnako zmýšľajúcich ľudí, ktorej cieľom je vzájomne sa povzbudzovať a podporovať,aby sa manželia žijúci životný štýl založený na čistote ich vzájomného vzťahu necítili v dnešnej spoločnosti osamotení. Do LPP môže vstúpiť každý, kto má úctu k životu a stotožňuje sa s cieľmi Ligy - chrániť život od počiatku až po prirodzenú smrť,šíriť zdravý životný štýl medzi mládežou a pomáhať manželom pri prirodzenom plánovaní rodičovstva. Aj keď doposiaľ a pravdepodobne ani v budúcnosti sa všetci, ktorých LPP spája, naraz osobne nestretnú, pocit spolupatričnosti uskutočňujeme prostredníctvom vydávania bulletinu INFO-LPP / vychádza 5x do roka/ a neformálnou vzájomnou podporou a pomocou. Liga raz za rok organizuje spoločné stretnutie – konferenciu, ktorá je otvorená pre všetkých, ktorí majú záujem aktívne sa zapojiť do aktivít LPP, alebo potrebujú načerpať povzbudenie. Liga rozlišuje dve formy členstva - pasívne a aktívne. Pasívnejšiu formu členstva, označovanú ako sympatizanti LPP, tvoria osoby, ktoré majú záujem dostávať spravodaj LPP INFO-LPP, ale okrem zaplatenia registračného príspevku, ktorým podporia aktivity LPP, nie sú ničím viazaní. Aktívnu formu členstva tvoria registrovaní členovia Ligy, teda ľudia, ktorí sa podľa svojich možností zapájajú do šírenia prirodzených metód plánovania rodičovstva, napr. tým, že propagujú prirodzené metódy vo svojom okolí, pozvú učiteľov na kurz, alebo sa priamo angažujú ako učitelia,poradcovia STM alebo zástupcovia LPP.

Registrovaní sympatizanti aj aktívni členovia dostávajú z ústredia LPP 5x za rok bulletin INFO-LPP a majú nárok na 1 zošit Záznamových tabuliek ročne, ak oň pri obnovení registrácie požiadajú.

Záväzok plynúci z členstva v Lige je:
mať pozitívny vzťah k životu, zaplatiť členský príspevok (150 Sk pre jednotlivca, resp. pár za rok), alebo sa iným spôsobom angažovať v práci Ligy.
   
Ak by ste mali záujem pripojiť sa do spoločenstva priaznivcov LPP, čomu by sme sa potešili, môžete tak urobiť vyplnením a odoslaním registračnej karty.

 

V tejto sekcii webstránky LPP vám ponúkame poradenstvo odborníkov ako aj overené skúsenosti zo života. Obsah tejto časti radi rozšírime aj o vaše príspevky, ktoré môžete posielať na
Diéta tehotných žien zabraňujúca poklesu cukru v krvi

Zo všetkých doposiaľ uvedených informácií môžeme vytvoriť 10 stravovacích rád, ktorých cieľom je pomôcť tehotným ženám udržať hladinu cukru v krvi bez náhlych poklesov.

Prosím, nezabúdajte: Ak cítite, že kvôli rannej nevoľnosti potrebujete lekársku pomoc, vyhľadajte ju. Hoci rady, ktoré tu nachádzate, verne reprezentujú výsledky rozsiahlych výskumov, nemôžu byť považované za „recept“ pre kohokoľvek a v akejkoľvek situácii. Autor príspevku ani prevádzkovateľ tejto webstránky nemôžu na seba vziať medicínsku ani právnu zodpovednosť  za používanie odporúčaní a metód uvádzaných v tomto príspevku. Vaše zdravie ako aj zdravie vášho dieťatka závisia na vašom správnom rozhodnutí.
Existuje niekoľko rôznych faktorov, ktoré spôsobujú nepravidelnosti cyklu. V mnohých prípadoch nikdy nenájdete presnú príčinu, ale môžete byť presvedčení, že výživa môže zlepšiť pravidelnosť cyklu a viesť k dlho očakávanému tehotenstvu. Niektoré možné príčiny nepravidelností cyklu a ženskej neplodnosti.
/Nižšie uvádzané krátené texty aj s odvolávkami na použitú literatúru sú uvedené v knihe Dr. M.M. Shannonovej: Plodnosť, cykly a výživa/ 

Bazálna telesná teplota (BTT) je teplota oddýchnutého ľudského organizmu meraná v pokoji, neovplyvnená jedlom, pitím alebo telesnou námahou.

Po ovulácii sa prasknutý folikul mení na žlté teliesko - corpus luteum a začína produkovať hormón progesterón, ktorý spôsobuje poovulačný vzostup bazálnej teploty. Tento vzostup trvá až do najbližšej menštruácie. Pre zdravú plodnú ženu sú preto typické dvojhladinové teplotné krivky, ako znázorňuje obrázok.

ndvojhladinovakrivka

Meranie bazálnej teploty je veľmi užitočné, pretože umožňuje:

a.) jednoduché potvrdenie, že v cykle skutočne dozrelo vajíčko (prebehla ovulácia)

b.) veľmi presný odhad termínu najbližšieho menštruačného krvácania, čo ocenia najmä ženy s nepravidelnými cyklami / bližšie informácie nájdete v Príručke symptotermálnej metódy PPR /

c.) bezplatné a rýchle potvrdenie tehotenstva

d.) presný odhad dátumu pôrodu


Na vyhodnotenie teplotnej krivky a určenie plodného a neplodných období v cykle existujú presné pravidlá, ktoré si môžete naštudovať sami z publikácie Príručka symptotermálnej metódy PPR.


Liga ponúka možnosť naučiť sa symptotermálnu metódu aj formou kurzu STM, na ktorom na rozdiel od knihy môžete využiť prítomnosť učiteľského páru pre detailnejší výklad a osobnú konzultáciu.

Hlien krčka maternice - cervikálny hlien.

 

Hlien krčka maternice je normálny, zdravý sekrét (výlučok) krčku maternice tvoriaci sa vplyvom hormónov estrogénov. Od chorobného výtoku z rodidiel sa dá odlíšiť tým, že jeho výskyt nie je sprevádzaný nepríjemnými pocitmi, napr. svrbením, pálením na rodidlách, zmenou konzistencie na hrudkovitú alebo zápachom. Tento hlien sa zvyčajne objavuje na rodidlách niekoľko dní pred ovuláciou a v dobe ovulácie. Po ovulácii sa obvykle stratí.

 

Hlien krčka maternice je veľmi pozitívnym znakom plodnosti, nakoľko poskytuje spermiám výživu a vhodné prostredie na pohyb. Prostredie pošvy je kyslé a ak nie je prítomný hlien, spermie v priebehu 4-8 hodín odumierajú. Počas prítomnosti hlienu sa životnosť spermií predlžuje na tri až päť dní. Veľmi ojedinele sa môže stať, že v ideálnych podmienkach je životnosť spermií ešte dlhšia.

 

I keď prirodzené plánovanie rodičovstva je možné úspešne praktizovať aj napriek širokému rozsahu reprodukčných porúch, je prirodzené, že páry, ktoré sa pre tento životný štýl rozhodnú, sú spokojnejšie a PPR sa praktizuje jednoduchšie, ak napr. obdobia abstinencie nie sú predlžované rôznymi nepravidelnosťami cyklu, keď využívanie neplodných období nie je narušované predmenštruačným syndrómom (PMS), dlhotrvajúcou menštruáciou, vaginálnymi infekciami a inými poruchami. Pre dvojice využívajúce PPR na prekonanie neplodnosti je hodnotná výživa rovnako dôležitá ako zaznamenávanie znakov plodnosti a načasovanie styku. 

Súvislosti ako výživa zameraná na reprodukčné zdravie pozitívne ovplyvňuje prirodzené plánovanie rodičovstva vám ponúkame v slovenskom vydaní publikácie Plodnosť, cykly a výživa od MUDr. M.M.Shannonovej, ako aj zverejnenými informáciami a skúsenosťami zo života v tejto časti.

Jedna z veľkých výhod prirodzených metód je, že je obojstranné. Keď sa manželia rozhodnú mať dieťa, spôsob rozpoznávania plodnosti sa nemení, rozširuje sa priestor pre ich pohlavné zjednotenie - manželské objatie aj do plodného obdobia a informácie o plodnosti pomáhajú načasovať intímny styk čo najbližšie k ovulácii. 

Ekologickým dojčením a prirodzenou starostlivosťou dáte svojmu dieťatku ten najlepší začiatok. Dojčenie znižuje riziko rôznych chorôb, alergií ( v prípade, že sa vyskytnú, zmierňuje ich prejavy) a prospieva celkovému zdraviu dieťaťa, jeho citovému a intelektuálnemu rozvoju.
Satie dieťaťa má veľký význam aj pre vás - spôsobuje rýchlejšie stiahnutie maternice do stavu pred pôrodom a predlžuje prirodzenú neplodnosť po pôrode
 
                       Základným princípom ekologického dojčenia je
                      stála blízkosť matky a dieťaťa a časté satie.

Dodržanie tohto princípu umožňuje, aby dieťa pilo, kedykoľvek potrebuje, v dôsledku čoho môže matka očakávať predĺžené obdobie neplodnosti po pôrode.
 
Zásady ekologického dojčenia je možné zhrnúť do siedmych štandardov.

1. Prvých 6 mesiacov neprikrmovať.
2. Nepoužívať cumlík, pokiaľ to nie je z vážnych dôvodov nutné.
3. Ekologický prístup k dojčeniu odmieta kŕmenie z fľašky.
4. Dojčiť ekologicky znamená nechať dieťa piť tak často a tak dlho, ako samo chce.
5. Rodičia sa nemajú snažiť docieliť, aby dieťatko prespalo celú noc bez kŕmenia.
6. Dojčiaca matka potrebuje čas na oddych aj v priebehu dňa.
7. Prirodzená materská starostlivosť sa vyhýba všetkému, čo oddeľuje matku od dieťaťa vo dne aj v noci.

Ekologické dojčenie poskytuje výhody pre dieťa aj pre jeho matku:
- dieťaťu sa dojčením zabezpečuje najlepšia výživa, čo sa prejavuje menším výskytom alergií a celkovým dobrým zdravotným stavom. Mnoho detí prospieva i pri umelej dojčenskej výžive, ale štúdie stále ukazujú, že dojčené deti sú zdravšie.
- satie dieťaťa vyvoláva sťahovanie maternice, čo pomáha zastaviť krvácanie po pôrode. Následné dojčenie pomáha návratu maternice do pôvodného tvaru a rýchlejšiemu zotaveniu.
- predĺžené dojčenie výrazne znižuje riziko rakoviny prsníka. (Pravdepodobnosť, že žena, ktorá za svojho života dojčila celkom tri roky, ochorie na rakovinu prsníka, je minimálna - cca 1%).
- dojčenie dáva matke pocit vnútorného uspokojenia, vedomia, že sa svojmu dieťaťu dáva celkom jedinečným spôsobom.

Zároveň ekologické dojčenie predstavuje efektívny spôsob predchádzania ďalšiemu tehotenstvu, pričom je žena je
- oslobodená od nutnosti užívania tabletiek alebo inej formy hormonálnej antikoncepcie a nemusí sa báť ich nepriaznivých dôsledkov na produkciu mlieka, na svoje zdravie, ani zdravie svojho dieťaťa. Nemusí mať obavy, že by v prípade ich zlyhania a následnej tehotnosti mohli vyvolať potrat alebo poškodenie plodu.
- nepotrebuje ani vnútromaternicové teliesko (DANA), ktoré spôsobuje ťažkosti pri sťahoch maternice počas dojčenia a nemusí sa báť jeho abortívneho účinku (spôsobujúceho potrat).
- je oslobodená od nepríjemností spojených s používaním prostriedkov tradičnej mužskej a ženskej bariérovej antikoncepcie, či neuspokojenia z prerušovaného styku.

Dojčenie a neplodnosť

„ Ženám po pôrode by mala byť ponúkaná možnosť využívať dojčenie ako spôsob plánovania rodiny buď ako pomoc k dosiahnutou optimálnych dvojročných odstupov medzi pôrodmi alebo ako spôsob oddialenia zavedenia inej antikoncepcie."
(Kathy I. Kennedyová, Roberto Rivera a Alan S. Mc.Neilly - Spoločné prehlásenie o využití dojčenia ako metódy plánovania rodiny; Konferencia o laktačnej neplodnosti Bellago r.1988)

Pre ekologicky dojčiacu matku je prvých 8 týždňov po pôrode tak neplodných, že na konferencii o laktačnej neplodnosti v Talianskom Bellage v r.1988 vedci vyhlásili, že pri rozhodovaní, či ide o vracajúcu sa plodnosť alebo nie, môžeme ignorovať každé vaginálne krvácanie počas prvých 56 dní po pôrode.

Ekologické dojčenie ako forma prirodzeného plánovania rodičovstva poskytuje žene nasledovné výhody:

- je oslobodená od tabletiek alebo inej formy hormonálnej antikoncepcie a nemusí sa báť ich nepriaznivých dôsledkov na produkciu mlieka, na svoje zdravie, ani zdravie svojho dieťaťa. Nemusí mať obavy, že by v prípade ich zlyhania a následnej tehotnosti mohli vyvolať potrat alebo poškodenie plodu.

- nepotrebuje ani vnútromaternicové teliesko (DANA), ktoré spôsobuje ťažkosti pri sťahoch maternice počas dojčenia a nemusí sa báť jeho abortívneho účinku (spôsobujúceho potrat). Je oslobodená od nepríjemností spojených s používaním prostriedkov tradičnej mužskej a ženskej bariérovej antikoncepcie, či neuspokojenia z prerušovaného styku

Ak matka ekologicky dojčí a nemala po pôrode menštruáciu, riziko tehotenstva je počas prvých troch mesiacov rovné nule. Počas ďalších troch mesiacov je za tých istých podmienok pravdepodobnosť tehotenstva 1%.

Po šiestom mesiaci veku dieťaťa má ekologicky dojčiaca matka pred prvou menštruáciou asi 6% pravdepodobnosť, že môže dôjsť k otehotneniu. Ak chcú manželia znížiť pravdepodobnosť otehotnenia na 1%, robí žena symptotermálne pozorovanie - meria si teplotu ráno po prebudení (tzv. bazálnu teplotu) a niekoľkokrát denne pri návšteve toalety sleduje, či sa neobjavil hlien, prípadne večer zistí autopalpáciou stav krčka maternice. Keď sa žena dostane do plodného alebo pravdepodobne plodného obdobia, začne krčok maternice vylučovať hlien, ktorý vyvoláva pocit vlhkosti alebo klzka na vonkajších rodidlách a dá sa ľahko pozorovať na toaletnom papieri. Vo väčšine prípadov hlienový príznak dojčiacej ženy býva pred prvou menštruáciou dlhšie trvajúci a nápadnejší ako počas jej normálnych cyklov, takže ju včas upozorní na návrat plodnosti.
Mnohé ženy môžu spozorovať okrem toho aj zmeny na krčku maternice, ktorý sa s návratom plodnosti dvíha, otvára a mäkne.

Spravidla, ale nie vždy, predchádza návratu plodnosti „varovná“ menštruácia. Prvý cyklus, a niekedy aj ďalšie, bývajú často neplodné, pretože počas nich buď nedôjde k ovulácii vôbec, alebo až krátko pred menštruáciou. ( Pri kŕmení z fľašky nie je možné očakávať, že na návrat plodnosti po pôrode ženu upozorní varovná menštruácia. Dosť žien práve v tomto období neplánovane otehotnie.) Ovulácia predchádza u ekologicky dojčiacich žien prvej menštruácii v 15 - 20% prípadoch.
Po prvej menštruácii po pôrode manželia musia počítať s tým, že sa plodnosť ženy obnovila a preto sa riadiť zásadami a pravidlami STM pre štandardné menštruačné cykly.

Pre ženy, ktoré nedodržujú zásady ekologického dojčenia, teda buď vôbec nedojčia, alebo praktizujú tzv. kultúrne dojčenie (žena dojčí, avšak nie sú dodržané všetky zásady ekologického dojčenia), nie je možné spoliehať pri predchádzaní ďalšieho tehotenstva na vyššie uvádzané informácie a pravidlá. Tie platia výlučne len pre ekologicky dojčiace ženy.


Obdobie nástupu plodnosti po pôrode patrí k najnáročnejším obdobiam, čo sa týka zodpovedného určenia hraníc plodného a neplodných období cyklu. Avšak aj pre toto obdobie existujú presné pravidlá, ktoré si môžete naštudovať sami z publikácie Príručka symptotermálnej metódy PPR.

V prípade nejasností, respektíve ak budete potrebovať skonzultovať vašu situáciu, obráťte sa na učiteľský pár Ligy alebo na ústredie LPP.
Liga ponúka možnosť naučiť sa symptotermálnu metódu aj formou kurzu STM, ktorého tretie stretnutie je zamerané na problematiku návratu plodnosti po pôrode a na ktorom na rozdiel od knihy môžete využiť prítomnosť učiteľského páru pre detailnejší výklad a prípadnú osobnú konzultáciu.

Laktačná kríza

Vo veku približne šiestich týždňov, 3. a 6. mesiaca má dieťa zvyčajne väčšiu potrebu satia. Hovoríme o laktačných krízach. Nezľaknite sa. Pri každom kŕmení dojčite z oboch prsníkov (dva až tri krát oba prsníky vystriedajte). Stimuluje sa tým tvorba mlieka. Ak sa vám prsníky odrazu zdajú byť mäkšie, alebo mlieko z nich prestáva samovoľne vytekať, nemá to nič spoločné s množstvom produkovaného mlieka. Znamená to, že tvorba mlieka sa prispôsobila požiadavkám dieťatka a končí sa počiatočné prepĺňanie prsníkov mliekom.

Ak sa vám zdá, že sa tvorba mlieka znížila:
- dojčite častejšie a tak dlho, pokiaľ dieťa pije. Osvedčeným spôsobom na opätovné zvýšenie tvorby mlieka je, ak si v priebehu jedného dojčenia dieťatko prikladáte striedavo ku obidvom prsníkom. Zvlášť pozitívny dopad na opätovné zvýšenie tvorby mlieka má časté dojčenie v noci.
 - doprajte si oddych, pite veľa tekutín a jedzte kvalitnú stravu
 - nedokrmujte! Dokrmovanie vedie ku zníženiu tvorby materského mlieka.
 - skontaktujte sa s mamičkami, ktoré majú skúsenosti s ekologickým dojčením alebo
   s poradkyňami a odborníkmi na dojčenie

Metód PPR je viacero a každá z nich sa „technicky“ dá naučiť. Stačí pochopiť pravidlá a správne ich uplatňovať. Prirodzené plánovanie rodičovstva, resp. rodiny nie je však len otázkou zvládnutia akejsi „techniky“.

Ruka v ruke s rozhodnutím naučiť sa a používať PPR, je odpoveď na otázku: prečo?


Prečo práve PPR? Prečo to katolíci „musia“ a nemôžu si zvoliť nejakú antikoncepciu? Prečo je v tomto Cirkev taká neoblomná? Áno, v poslednej dobe sme svedkami záujmu o PPR aj zo strany neveriacich, ktorí chcú žiť „ekologicky“, v súlade s prírodou, prípadne tých, ktorým nevyhovuje hormonálna antikoncepcia zo zdravotných dôvodov. Ale je vari naša viera tým „kameňom úrazu“?

Keby sme žili v inej Cirkvi, vari by sme mali dovolené aj iné spôsoby regulácie počatí? V čom je napr. taký prezervatív morálne odlišný od PPR? Veď neškodí zdraviu, alebo aspoň nie tak, ako hormonálna antikoncepcia a nakoniec, ide pri tom o to isté – predísť počatiu. Alebo čo je také neprirodzené na pettingu? A čo je zlé na orálnom sexe, ak sa obom partnerom páči? A vôbec, ide tu o niečo dovolené či nedovolené? Kto nám má čo dovoľovať?

A keď sa už Cirkev mieša manželom do ich života, prečo im aspoň nedala nejaký zoznam noriem, nejaký súpis, čo sa v manželstve môže a čo nie? Kde sa niečo môžu dozvedieť tí, ktorým možno nič o manželskej čistote nepovedali rodičia, či kňaz pri predmanželskej náuke?

V nasledujúcich číslach Novín z rodiny LPP vám chceme ponúknuť sériu zamyslení nad otázkami, ktoré sa týkajú morálnej oblasti manželského života. Budú inšpirované úvahami Jána Pavla II. v jeho Teológii tela, myšlienkami Johna Kippleya, spoluatora jedného variantu STM metódy, skúsenosťami z poradenskej praxe i z viacerých dobrých kníh, či článkov, ktoré máme k dispozícii či už v českom alebo slovenskom jazyku od kresťanských autorov.

Dá sa niekde nájsť zoznam noriem, alebo toho, čo je teda dovolené a čo nie? Prečo je všetko písané tak, že si to každý vysvetľuje po svojom?

Normy pre manželský život máme. Ale mýlil by sa ten, kto by chcel nájsť akýsi zoznam prípadov, či riešení podobný ako bývajú zoznamy riešení účtovných prípadov pre daňových poplatníkov. Je to tak preto, lebo ťažko sa dá presne odmerať napr. poznanie človeka, okolnosti, v ktorých sa nachádza, či jeho úmysel. To, čo pre jeden manželský pár je dobrým skutkom, pre iný nemusí byť. Mravná hodnota skutku totiž nezávisí len od od úmyslu konajúceho. Treba vziať do úvahy aj celkovú situáciu, použité prostriedky a predovšetkým povahu samotného skutku (porov. KKC 1755, 1756).

Skôr by sa dalo povedať, že učenie Cirkvi o manželskej čistote sa opiera o „východiská“, podobne ako spomínané „účtovné prípady“ o zákon. Tie najdôležitejšie východiská sú tu zhrnuté:

1. Človek je osoba Bohom stvorená ako jednota tela a duše (porov. KKC 362–365).

2. Spoločenstvo osôb muža a ženy je stvorené na obraz spoločenstva božských osôb (porov. Ján Pavol II., katechézy Teológie tela).

3. Manželstvo je sviatosť, ktorú ustanovil Kristus, t. j. viditeľné znamenie vzťahu Krista a Cirkvi (porov. HV 8).

4. Manželia sú zodpovednými spolupracovníkmi Boha Stvoriteľa pri odovzdávaní ľudského života (HV 1).

5. Pohlavný styk v manželstve má byť formou úplného osobného sebadarovania, ktorým je realizácia a aspoň implicitne obnova sviatostnej manželskej zmluvy.

6. Pohlavný styk má dva významy, ktoré mu dal Boh pri stvorení človeka a ktoré sú oba dobré: prokreácia a zjednotenie manželov. Rešpektovanie oboch týchto dobier je výrazom úcty k ľudskej osobe a súčasne výrazom úcty k Stvoriteľovi ľudskej osoby (porov. GS 50, HV 12, 13).

Ján Pavol II. venoval katechézam o ľudskej láske v Božom pláne prvé roky svojho pontifikátu. Hovoril o tom, že sexuálne zjednotenie muža a ženy je formou sebadarovania. Dávajú seba samých v úplnosti, ako osobu, ako dobrovoľný dar. Dávajú svoju pohlavnosť, odlišnosť, plodnosť a navzájom sa dopĺňajú. Naše telá hovoria rečou lásky. A táto „reč tela“viditeľným spôsobom zjavuje tomuto svetu posvätnú zmluvu medzi Bohom a jeho ľudom. Rovnako je aj viditeľným znakom spojenia Krista a Cirkvi. Kristus vydal sám seba, svoje telo ako dar svojej neveste Cirkvi (porov. Ef 5, 25).1

Jadro celej kresťanskej náuky o manželstve je potom zhrnuté jednoducho: sexualita ako osobné sebadarovanie v spoločenstve lásky a života, t. j. v manželstve, má byť oslavou Boha Stvoriteľa a právom sa môže nazývať manželskou liturgiou, bohoslužbou.

Pohlavný styk manželov je tiež vyjadrením i obnovou sviatostnej manželskej zmluvy. Tak ako je Eucharistia pripomienkou a sprítomnením novej zmluvy potvrdenej Kristovou obetou, tak sexuálne zjednotenie manželského páru je pripomienkou i sprítomnením posvätnej manželskej zmluvy.

Ch. West píše, že analógia vernej sexuálnej lásky, aj keď nedokonalej, nám pomáha pochopiť Božiu lásku obzvlášť hlbokým spôsobom. Milovať a byť milovaný láskou, akou miluje Boh, je najhlbšou túžbou ľudského srdca. Boh ju do nás vložil, keď nás stvoril na svoj obraz. Nič iné nás nenaplní.

Preto je dôležité pochopiť- uveriť, že náuka Cirkvi, ten súpis prikázaní alebo východísk, sú tu nie je pre naše obmedzenie, ale pre naše dobro. Tomáš Řehák vo svojej knihe Sex – šľahačka na torte píše, že autormi sexu nie sú sexuológovia, ale Boh Stvoriteľ. Preto je dobré zoznámiť sa s návodom, ktorý nám dal On.

V najbližšom zamyslení sa pozrieme na plánovanie rodiny vo svetle dôvery v Boha. Pokúsime sa odpovedať na otázky, čo znamená otvorenosť a služba životu, zodpovednosť za veľkosť svojej rodiny, či je alebo nie je dôverou voči Bohu vôbec niečo plánovaťa aké miesto

v našom rozhodovaní majú rozličné metódy PPR.

1Porov. SKOČOVSKÝ, K.D., „PPR a antikoncepce“. In:http://www.getsemany.cz/node/735 (31. 1. 2008).

Zdravotnické noviny v októbri 2008 zverejnili článok  Kontraindikácie antikoncepčnej liečby, v ktorom bol popísaný prípad 17. ročnej pacientky, ktorá zomrela. V časti poučenie pre prax sa uvázalo: „ Upozornit' gynekológov, aby pri predpisovaní hormonálnej antikoncepcie dostatočne informovali pacientky a upozornili ich aj na sledovanie rizík a potrebu oboznámiť sa s informáciami o liekoch z príbalových letákov, ako aj okamžite hlásiť zmeny zdravotného stavu a upozorňovať lekárov o užívaní antikoncepcie. Považujeme za potrebné upozorniť pediatrov, všeobecných lekárov pre deti a dorast a detských kardiológov, aby nezabúdali pri odoberaní anamnézy na to, že denne sa stretáváme so stále mladšími dievčatami, ktorým sa predpisuje hormonálna antikoncepcia, kde medzi nežiadúce účinky na prvom mieste patrí venózna trombóza a pľúcna embólia.“

S odstupom času sa ale naďalej dá len smutne konštatovať, že vedľajšie nežiadúce zdravotné účinky sú bagatelizované, mnohí gynekológovia naďalej ľahkovážne predpisujú hormonálnu antikoncepciu a farmaceutický biznis bohatne na úkor mnohých žien,ktoré v dobrej vôli naleteli na fámy o bezpečnej antikoncepcii ponúkané reklamou alebo samotnými gynekológmi, resp. tomu, že inú voľbu ako zodpovedne pristupovať k sexuálnemu životu nemajú. V tejto časti webu prinášame informácie ktoré boli publikované v médiách či na odborných stránkach s cieľom upozorniť na to, že nežiadúce zdravotné účinky nie sú len teoretickou záležitosťou, ale realitou, ktorá zničila alebo znehodnotila život jej užívateľkám. 
 
 
Aj keď vnútromaternicové teliesko (IUD) a hormonálna antikoncepcia (HA) sú v medicínskom a farmaceutickom názvosloví zaradené medzi antikoncepčné prostriedky (prostriedky proti počatiu), ich účinky sú zamerané aj proti počatému dieťaťu. Pôsobia totiž nielen pri zábrane oplodnenia, ale obsahujú aj ďalšie mechanizmy, v dôsledku ktorých prípadne počaté dieťa má minimálnu šancu na uhniezdenie v maternici a narodenie. V tejto časti webu prinášame informácie jednak o postfertilizačných účinkoch hormonálnej antikoncepcie ako aj články vychádzajúce z prieskumov a štúdií poukazujúce na to, že rozšírenie antikoncepcie nie je ani spôsob ako znížovať potraty.  
Veľká osobnosť svetových dejín, Máhátmá Gándhí v r. 1925 v jednom zo svojich prejavov vyhlásil:
„Naliehavo žiadam obhajcov umelých metód, aby zvážili následky. Akékoľvek rozšírenie používania týchto metód pravdepodobne skončí rozpadom manželstva a voľnou láskou.“

Potvrdila sa vízia tohto veľkého muža?

 

Čo sa skrýva za slovným spojením Kultúra života a Kultúra smrti

Kultúru života a kultúru smrti vniesol do slovníka ľudskej komunikácie v r.1995  Ján Pavol II v encyklike Evangelium vitae ( Evanjelium života), ktorý reagoval na celosvetové útoky proti hodnote ľudského života, dôstojnosti ľudskej osoby a zdôraznil, že právo na život je neodňateľné.  Kultúra života a Kultúra smrti odzrkadľujú  odlišné chápanie a žitie kultúry ľudského bytia. 

Jeden ukrajinský profesor  na otázku čo je kultúra života odpovedal ponúknuc svojho návštevníka koláčom a hovoriac: „Vidíš, kultúra života je to ako si prijal tento koláč. Natiahol si otvorenú ruku, prijal si odo mňa koláč ale „nezmocnil“ si sa ho. A toto je kultúra života: že život prijímame, ale nesnažíme sa ho zmocniť. Kultúra života znamená, že príjmeme deti vtedy a tak, ako prídu, že zaručíme počatému ešte nenarodenému právo prísť na svet, postihnutým rozvíjať svoje schopnosti, ako aj chorým a starým ľuďom primeranú starostlivosť a bnebudeme manipulovať koniec života človeka.

Opakom kultúry života je kultúra smrti šíriaca sa  potratmi, eutanáziou, antikoncepčnou mentalitou, umelým oplodnením...,ideológiou rodovej rovnosti - gender. Jej cieľom je vlastný hmotný blahobyt (zacielený na nezdravý individualizmus, konzumizmus,  príjemnosti fyzického života, ekonomickú efektivitu života) zabúdajúc na vzťahové a duchovné rozmery existencie ľudského bytia.

Liga pár páru sa od svojho vzniku hlási ku Kultúre života a snaží sa mobilizovať svojich členov, sympatizantov, ale aj náhodných návštevníkov stránky k tomu, aby neboli ľahostajní k otázkam obrany a podpory ľudského života.

V tejto sekcii webu LPP je našim zámerom poskytnúť vám vyjadrenia všeobecne uznávaných odborníkov a autorít k téme rodovej rovnosti, homosexuálnemu životnému štýlu, aktivitám LGBTI loby. Zároveň chceme na základe mediálne zverejnených informácií zo života vám poukázať do akých absurdností môže Klutúra smrti človeka dostať. Máme nádej, že uvedené príspevky vám pomôžu zorientovať sa v tejto problematike a poskytnú argumenty k obhájeniu si postojov za život aby ste sa v prípade potreby dokázali ozvať a argumentovať tam, kde to bude potrebné.

sú členským bulletinom Ligy pár páru. Jeho názov v sebe skrýva dva významy. Prvý naznačuje to, že naša organizácia má ambíciu byť ako rozšírená rodina. V súčasnej spoločnosti nie je zatiaľ veľa párov, ktoré prijali spôsob života s PPR a keď manželia musia odolávať stálej propagande médií, prípadne i kritike príbuzných a známych a majú dokonca - (chcene (!) - viac, než jedno, dve deti, môžu sa cítiť celkom osamotení. Noviny z rodiny LPP pomáhajú odbúravať takúto izoláciu a mnohí sympatizanti, či členovia Ligy vítajú kontakt s rodinami, ktoré si vybrali rovnaký životný štýl, aspoň cez náš skromný bulletin.

Kategoria, v ktorej su clanky pre Tabs plugin, pouzity v inych kategoriach. (Kategoria nie je nikde na stranke priamo pristupna, ale clanky v nej sa zobrazuju v ramci Tabs v inych clankoch).