Jednou z častých príčin nepravidelnosti menštruačného cyklu a/alebo ženskej neplodnosti je nízka telesná hmotnosť alebo malé percento telesného tuku. Štúdia Dr. Frischovej zistila, že na to, aby mala žena normálne menštruačné cykly je potrebné, aby sa telesný tuk podieľal na celkovej telesnej hmotnosti aspoň 22 %. Štíhlym ženám, ktoré schudnú alebo priberú čo i len 1,5 až 2,5 kg môže táto zmena spôsobiť zastavenie alebo opätovný návrat menštruačného cyklu.

     Telesný tuk je metabolicky aktívne tkanivo a výrazne ovplyvňuje ženskú plodnosť. 

     Po prvé, tukové tkanivo je dôležitým zdrojom estrogénov. Konvertuje androgény (mužské hormóny) na estrogény a počas fertilného (plodného) veku

Čítať ďalej


Vysadenie antikoncepčných tabletiek môže byť sprevádzané silnou menštruáciou, pretrvávajúcim menej plodným hlienom a oneskorenou ovuláciou.

Čítať ďalej


Nadmerná hmotnosť môže spôsobovať nepravidelné cykly, amenoreu, alebo neplodnosť aj pri normálnych cykloch. Ako ukazuje predchádzajúca časť, telesný tuk má podstatný vplyv na plodnosť ženy. Tuk je metabolicky aktívne tkanivo a popri iných funkciách premieňa cirkulujúce androgény („mužské” hormóny) na estrogén. Avšak nadmerné množstvo telesného tuku prispieva k zvýšenej hladine estrogénu, čo tlmí funkciu žltého telieska. Toto môžu byť dôvody, pre ktoré obezita, ako je dobre známe, spôsobuje u niektorých žien neplodnosť.

Čítať ďalej


Príliš nízka hmotnosť, alebo príliš málo telesného tuku môže vyvolať nasledovné stavy: dlhé cykly, anovulačné cykly, amenorea a neplodnosť, často so slabým výskytom cervikálneho hlienu.

Čítať ďalej


Nadmerne vysoká činnosť štítnej žľazy sa nazýva hypertyreóza a môže spôsobovať alebo prejavovať sa v nasledovných stavoch: zvýšené bazálne teploty, slabá menštruácia, dlhé cykly a neplodnosť.

Čítať ďalej