I keď to znie nepravdepodobne, citlivosť na nočné osvetlenie môže spôsobovať slabý alebo sporadický výskyt hlienu, predĺžené obdobie plodnejšieho hlienu, krátke luteálne fázy, iné nepravidelnosti cyklu a neplodnosť aj napriek pravidelným cyklom.
Každý, kto zažil adaptačné problémy po ceste lietadlom môže potvrdiť, že telo má určité „biologické hodiny”, ktoré vzdorujú zmene. Tento rytmus bol navodený prirodzeným striedaním dňa a noci a nervové impulzy vychádzajúce z receptorov svetla v očiach, ovplyvňujú mnohé z telesných hormónov, vrátane reprodukčných. Vplyv svetla a tmy na reprodukčnú schopnosť je veľmi zjavný a dôkladne skúmaný u plazov, vtákov a cicavcov. U týchto zvierat reaguje na rytmus svetla a tmy priamo alebo nepriamo šuškovité teleso (epifýza). Takéto vplyvy sú u ľudí menej zrejmé a málo sa o nich vie. Môže to byť tým, že prirodzený cyklus dňa a noci je narušený našim moderným elektrickým osvetlením, avšak ľudia v iných častiach sveta si tieto súvislosti uvedomujú lepšie. Napríklad, spolu s manželom sme vyučovali PPR manželov z Afriky, ktorí nám povedali, že ich domorodý výraz pre menštruáciu je „byť v mesiaci” („in the moon”). Ich kultúra je veľmi naklonená v prospech detí a žena mi povedala, že matka jej radila mať styk počas tmavej fázy mesiaca, ak chce počať, keďže ich cykly sledujú lunárne cykly. Je tiež klinicky známe, že slepé dievčatá prichádzajú do puberty skôr ako vidiace dievčatá a tento účinok sa pripisuje epifýze.
Joy DeFeliceová, R.N., riaditeľka Školy PPR pri Sacred Heart Medical Center, Spokane, Washington, študuje od roku 1976 vplyv umelého nočného osvetlenia na menštruačné cykly a plodnosť u žien používajúcich PPR. Jej pozorovania sú jednoduché a súčasne pozoruhodné - vylúčenie svetla zo spálne môže zlepšiť výskyt hlienu a nepravidelnosti cyklu a v mnohých prípadoch zapríčinilo ukončenie neplodnosti. Ženy ktoré starostlivo znížili nočné osvetlenie vo svojich spálniach, dosiahli zlepšenie svojho hlienového a teplotného príznaku v priebehu jedného až troch cyklov a u párov, ktoré boli predtým neplodné, sa dosiahlo tehotenstvo v priemere do piateho cyklu.

Pani DeFeliceová radí ženám, ktoré nedávno vysadili antikoncepčné tabletky, ktoré mali potrat, ktorým sa končí prirodzená neplodnosť v súvislosti s kojením alebo ktoré prikrmujú dieťaťko, odporúča iba trvalú nočnú tmu. Za týchto okolností sa cyklu umožní, aby sa za pár mesiacov „usadil”. Nočná tma môže tiež zlepšiť nejednoznačný hlien pri kojení alebo prikrmovaní, ako aj silné krvácanie, dlhotrvajúce krvácanie a pretrvávajúce krvné špinenie. Pani DeFeliceová dáva tiež v mnohých prípadoch nočné osvetlenie do súvisu s potratom v rannom štádiu