Používame cookies. +

na obálku DSC3689 Zprávy  Ďakujeme vám za vašu pomoc a sprevádzanie. Už uplynul takmer rok, čo som vám naposledy písala, a teraz sa chcem s vami podeliť o radostnú správu. Podarilo sa nám otehotnieť a narodila sa nám dcérka Sofia,“ toľko pár viet z jedného mailu, ktorý pred časom prišiel do našej schránky od jednej mladej mamičky, Slovenky Márie žijúcej v USA. Spomenuli sme si naň pri zostavovaní tohto vianočného čísla Novín z rodiny LPP.


Tešíme sa z vašich mailov a telefonátov keď nám dávate vedieť o svojej spokojnosti s STM pri predchádzaní počatiu a ešte viac sme potešení, keď sa dozvieme, že po našich radách ste dosiahli vytúžené tehotenstvo.

Záznam, ktorý vidíte nižšie, je pre nezainteresovaného užívateľa STM úplne obyčajný, dá sa ľahko vyhodnotiť, ale pre manželov, ktorí nám ho poslali bol dôvodom veľkej radosti a zname-ním nádeje.

záznam dosiahnutie počatia n

Kedy prebehla ovulácia, nevieme povedať presne, avšak vieme, že najplodnejšie obdobie bolo od 19. do 21. dňa cyklu a pohlavný styk v týchto dňoch viedol k vytúženému tehotenstvu, čo potvrdila trvalo zvýšená bazálna teplota a pozitívny tehotenský test, ktorý si žena urobila, keď nedostala menštruáciu. 

Prečo od 19. do 21. dňa cyklu?
Pretože 19. deň bol deň predchádzajúci začiatku trvalého teplotného vzostupu a 20. deň cyklu žena určila ako vrcholný deň hlienu. Zaujímavejší ako záznam a jeho hodnotenie je príbeh, ktorý sa začal odvíjať niekoľko mesiacov pred tým, ako tento záznam vznikol. Pani Mária nás kontaktovala s tým, že sa im zatiaľ nedarí otehotnieť. Posťažovala sa, že má nepravidelné cykly, ale zato pravidelne špiní niekoľko dní pred začiatkom menštruácie. Boli veriaci, nepoužívali antikoncepciu a o prirodzenom plánovaní rodičovstva počuli len od priateľov, ktorí im dali kontakt na Ligu. Poslali sme jej príručku STM, odporučili merať a zaznamenávať bazálnu teplotu a sledovať zmeny hlienu. Súbežne s týmto sme jej navrhli užívať výživový doplnok Optivite, ktorý Mgr. Marilyn M.Shannonová odporúča pri nedostatočnosti luteálnej fázy, ktorá sa prejavuje aj spomínaným predmenštruačným špinením. Prvý záznam, ktorý sme od tejto panej dostali, naozaj ukazoval jednu z možných príčin, prečo sa páru zatiaľ nepodarilo počať: luteálna fáza cyklu bola krátka, mala len 9 dní. V priebehu ďalších troch cyklov pri stálom užívaní vitamínového doplnku a dôslednom zatemnení spálne zmizlo predmenštruačné špinenie a cykly sa stali pravidelnejšími, aj keď sa pohybovali v rozmedzí 34-40 dní. Tehotenstvo však neprichádzalo, popri Optivite pani začala užívať kyselinu listovú a manžel zvýšené dávky prírodného vitamínu C.

Ani počas ďalších dvoch cyklov k počatiu neprišlo, hoci pohlavný styk mali zaznačený v prvý deň trvalého vzostupu teploty. Tento deň bol zvyčajne aj vrcholným dňom hlienu, prípadne vrcholný deň hlienu, tak ako ho pani určila, mu bezprostredne predchádzal. Spomenuli sme si na skúsenosť istých manželov, ktorým sa snažili o počatie tretieho dieťaťa viac ako pol roka a úspech sa dostavil až potom, ako mali styk ráno prvého dňa trvalého vzostupu teploty, nie až večer (aj pri počatí štvrtého dieťaťa boli s touto „taktikou“ úspešní). Podelili sme sa o toto poznanie s párom, ktorý sme sprevádzali, v nádeji, že im to pomôže dosiahnuť túžobne očakávané tehotenstvo.

Manželia prijali našu radu a ako vidno z priloženého záznamu, podarilo sa im v tomto cykle počať. Tešili sme sa s nimi a ďakovali Bohu za dar života. Stále si totiž uvedomujeme, že naše odborné vedomosti a praktické skúsenosti s STM sú efektívnym nástrojom, ktorý pomohol nejednému páru k dosiahnutiu počatia, ale k žitiu povoláva Stvoriteľ.
Jozef a Simona Predáčovci